12η η Μαρία Αριστείδου στον ακροβατικό διάδρομο 13-14 ετών στους παγκόσμιους αγώνες ηλικιών

Με την συμμετοχή της Μαρίας Αριστείδου στον προκριματικό του ακροβατικού διαδρόμου κοριτσιών 13-14 ετών ολοκληρώθηκε η επιτυχημένη ελληνική παρουσία στους παγκόσμιους αγώνες τραμπολίνο ηλικιών στο Μπακού, στους οποίους έλαβαν μέρος συνολικά 500 αθλητές και αθλήτριες ηλικίας 11 έως 21 ετών, εκπροσωπώντας 32 χώρες.

Η Μαρία Αριστείδου συγκέντρωσε 59,400 βαθμούς στον προκριματικό της κατηγορίας της (1ο πρόγραμμα: 29,000 β., 2ο πρόγραμμα: 30,400 β.) και κατέλαβε τη 12η θέση σε σύνολο 22 αθλητριών, χάνοντας για λίγο την είσοδο στον τελικό του αγωνίσματος, καθώς η απόστασή της από την τελευταία θέση της προνομιούχου οκτάδας ήταν 1,500 β..

Στους παγκόσμιους αγώνες τραμπολίνο του Μπακού έλαμψε από ελληνικής πλευράς η Αλεξάνδρα Εφραίμογλου, η οποία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στον ακροβατικό διάδρομο της ηλικιακής κατηγορίας 17-21 ετών, ενώ στο ίδιο αγώνισμα είχε δηλωθεί και η Αναστασία Πλατανοπούλου, αλλά δεν μπόρεσε να δοκιμάσει τις δυνάμεις της λόγω τραυματισμού.