15η η Κασάπογλου στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα τραμπολίνο

Εξαιρετική προσπάθεια έκανε η Λίλα Κασάπογλου στον ημιτελικό του ατομικού τραμπολίνο γυναικών, στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βαγιαδολίδ, χωρίς όμως να καταφέρει να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατέκτησε την 15η θέση μεταξύ των 24 αθλητριών με 50,175 βαθμούς, ανεβαίνοντας οκτώ σκαλοπάτια σε σχέση με τον προκριματικό, αλλά έμεινε εκτός προνομιούχου οκτάδας.

Νωρίτερα, στον προκριματικό του συγχρονισμένου τραμπολίνο ανδρών οι Μάριος Γράψας / Κώστας Γράψας έμειναν στην 28η και τελευταία θέση με 23,900 β., αφού δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν κανένα από τα δύο προγράμματά τους.

Στις «μικρές» κατηγορίες (13-17 ετών) είχαμε διπλή πρόκριση στο συγχρονισμένο τραμπολίνο, από τους Βαγγέλη Μακρή / Δημήτρη Μακρή στα αγόρια (4οι στον προκριματικό με 78,600 β.) και από τις Αντωνία Σακελλαρίδου / Χριστίνα Τάτση στα κορίτσια (8ες με 74,500 β.), που αύριο (Κυριακή 03/04, 13:30 – 14:00) θα διεκδικήσουν μια ακόμα μεγαλύτερη διάκριση στους τελικούς των αγωνισμάτων τους.

Αντίθετα, η πορεία της Αντωνίας Σακελλαρίδου στο ατομικό τραμπολίνο κοριτσιών σταμάτησε στα ημιτελικά, όπου τερμάτισε 14η με 47,355 β., ενώ στον αντίστοιχο ημιτελικό των αγοριών ο Πέτρος Λέφας κατετάγη 20ός μεταξύ 24 αθλητών με 48,215 β..

Εξάλλου, στον τελικό του ομαδικού αγωνίσματος του ακροβατικού διαδρόμου κοριτσιών, η ελληνική ομάδα (Βασιλική Βαβουράκη, Αναστασία Πλατανοπούλου, Καλλιόπη Χρηστάκη, Ελισάβετ Βαλλέρα) κατέλαβε την 5η θέση με 87,800 β., όπως και στον προκριματικό.