8ος ο Λυμπανοβνός στο διεθνές τουρνουά της Βαρκελώνης

Την 8η θέση στο σύνθετο ατομικό κατέλαβε ο Χρήστος Λυμπανοβνός στο 35ο διεθνές τουρνουά ενόργανης γυμναστικής «Ζοακίμ Μπλούμε», το οποίο πραγματοποιήθηκε το Σάββατο (05/06) στη Βαρκελώνη.

Η διοργάνωση, που είναι αφιερωμένη στη μνήμη του Ισπανού πρωταθλητή Ευρώπης του 1957, περιλάμβανε φέτος μόνο το αγώνισμα του σύνθετου ατομικού, με συμμετοχές από οκτώ χώρες στους άνδρες και άλλες τόσες στις γυναίκες.

Στην κατηγορία ανδρών, ο Λυμπανοβνός κατετάγη 8ος μεταξύ συνολικά 9 αθλητών, συγκεντρώνοντας 80,500 βαθμούς (έδαφος: 13,800, πλάγιος ίππος: 12,100, κρίκοι: 13,950, άλμα: 15,100, δίζυγο: 13,850, μονόζυγο: 11,700). Νικητής αναδείχθηκε ο Βρετανός Σαμ Χάντερ (85,450 β.), μπροστά από τον Γάλλο Αρνό Βιλίγκ (84,800 β.) και τον Ουκρανό Μίκολα Κουκσένκοφ (84,500 β.).

Εξάλλου, στις γυναίκες, όπου δεν υπήρχε ελληνική συμμετοχή, τις τρεις πρώτες θέσεις πήραν κατά σειρά η Ισπανίδα Άνα Μαρία Ιθουριέτα (56,250 β.), η Τζέσικα Λόπες από τη Βενεζουέλα (55,150 β.) και η Βρετανίδα Μπέκι Ντάουνι (54,800 β.).