Χρυσό μετάλλιο ο Κοσμίδης στις ασκήσεις εδάφους των εφήβων

Ο Λευτέρης Κοσμίδης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την ελληνική ομάδα στους τελικούς οργάνων του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ενόργανης γυμναστικής εφήβων, στη Λοζάνη. Ο 17χρονος πρωταθλητής κατέκτησε με χαρακτηριστική άνεση το χρυσό μετάλλιο στις ασκήσεις εδάφους (15,525 βαθμοί), αγώνισμα στο οποίο είχε δείξει την ξεκάθαρη υπεροχή του και στον προκριματικό. Αντίθετα, έχασε στις λεπτομέρειες το μετάλλιο στο άλμα, όπου κατετάγη 4ος με μέσο όρο 15,487 βαθμούς (1ο άλμα: 15,675 / 2 άλμα: 15,300). Ο Κοσμίδης κρατούσε την 3η θέση λίγο πριν το φινάλε, αλλά τελικά τον ξεπέρασε ο Γάλλος Ματιέ Ζορντάν, που ήταν και το φαβορί για τον τίτλο.

Το μετάλλιο που κέρδισε ο αθλητής του Γιώργου Αγγέλου είναι το πρώτο του σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα εφήβων, αλλά και το δέκατο της ελληνικής γυμναστικής στην ιστορία του θεσμού. Ο πρωταθλητής της Γ.Ε. Περιστερίου είχε μείνει εκτός βάθρου στο ευρωπαϊκό εφήβων του 2006, στο Βόλο (4ος στο έδαφος, όπου νικητής είχε αναδειχθεί ο Μιχάλης Δουλκερίδης), αλλά έδειξε το ταλέντο του στο περσινό ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανδρών, στο Άμστερνταμ, όπου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, επίσης στις ασκήσεις εδάφους, παρότι ήταν ο νεότερος αθλητής της διοργάνωσης.

Τα αγωνίσματα των εφήβων ολοκληρώθηκαν με ανάμεικτα συναισθήματα για την ελληνική αποστολή, αφού οι άλλοι δύο Έλληνες φιναλίστ δεν κατάφεραν να παρουσιάσουν τον καλύτερο εαυτό τους στους τελικούς οργάνων. Ο Σταύρος Κέκελος και ο Λευτέρης Πετρούνιας νικήθηκαν από το άγχος και την πίεση του πρώτου αγώνα σε τόσο υψηλό επίπεδο, σε αντίθεση με τον Κοσμίδη, που σε όλη τη διάρκεια των αγωνισμάτων ήταν απόλυτα προσηλωμένος στον στόχο του.
Στο έδαφος, ο Σταύρος Κέκελος έκανε δύο λάθη, με συνέπεια να τερματίσει 8ος με 12,875 βαθμούς, μένοντας μακριά από την επίδοσή του στον προκριματικό (ήταν 3ος με 14,800). Στον τελικό του άλματος τα πήγε καλύτερα, αλλά η δεύτερη προσπάθεια δεν του βγήκε όπως θα ήθελε, με συνέπεια να περιοριστεί στην 6η θέση με μέσο όρο 15,462 βαθμούς (1ο άλμα: 15,750 / 2ο άλμα: 15,175), δύο σκαλοπάτια πιο κάτω από ό,τι στον προκριματικό.

Εξάλλου, στους κρίκους ο Λευτέρης Πετρούνιας δεν κράτησε σωστά μια άσκηση και πήρε 14,075 βαθμούς, παραμένοντας στην 7η θέση, την οποία είχε και στα προκριματικά της Παρασκευής, παρότι αυτή τη φορά δοκίμασε πρόγραμμα μεγαλύτερης αρχικής αξίας.

Θριαμβευτής του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος εφήβων ήταν ο Βρετανός Ντάνιελ Κίτινγκς, που αφήνει τη Λοζάνη και την κατηγορία εφήβων κερδίζοντας άλλα δύο χρυσά μετάλλια (σε πλάγιο ίππο και δίζυγο) καθώς και ένα χάλκινο (στο έδαφος), ενώ είχε κατακτήσει χρυσά μετάλλια στο σύνθετο ατομικό και στο ομαδικό. Τέσσερα μετάλλια πήρε στους τελικούς οργάνων και ο Ισπανός Κριστιάν Μπαθάν, ενώ άξια αναφορά ήταν η σπουδαία εμφάνιση του Κύπριου Δημήτρη Κρασιά, ο οποίος τερμάτισε 4ος στο δίζυγο, αγγίζοντας το μετάλλιο.