Η σκυτάλη στις Εθνικές ομάδες ενόργανης Γυναικών – Νεανίδων στο Ρίμινι

Έπειτα από την ολοκλήρωση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ανδρών-Εφήβων, που συνοδεύτηκε από τον νέο θρίαμβο του Λευτέρη Πετρούνια, την σκυτάλη στο Ρίμινι θα πάρουν τα κορίτσια της ελληνικής ενόργανης γυμναστικής, τα οποία θα πάρουν μέρος στο αντίστοιχο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Γυναικών-Νεανίδων από τις 2 έως τις 5 Μαΐου.

Την πεντάδα της Εθνικής Γυναικών απαρτίζουν οι Μαρία Βελετζέκη, Αλεξάνδρα Εμεινίδου, Αθανασία Μεσίρη, Αρετή-Παρασκευή Παγώνη, Μαγδαληνή Τσιώρη και την αντίστοιχη ομάδα της Εθνικής Νεανίδων οι Νικολέτα Βλαχάβα, Όλγα-Μαρίνα Καπότη, Δέσποινα Σάγκα, Μιχαέλα Σουλελέ, Αναστασία Χαντζή, μαζί με τις οποίες αναχώρησαν την Κυριακή (28/04) σε δύο κλιμάκια οι προπονητές Κώστας Χατζηζήσης, Ηλίας Τσοπάνογλου, Κώστας Σιούτης, Ντιάνα Γιορντάνοβα, Αναστασία Δόντη και οι διεθνείς κριτές Ιουλία Παλαμάρα, Μαρία Σολομωνίδου.

Το φετινό Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα περιλαμβάνει το ομαδικό αγώνισμα, το οποίο τόσο στις γυναίκες όσο και στις νεάνιδες θα διεξαχθεί με το σύστημα «5-4-3» (5 αθλήτριες ανά ομάδα, 4 εκτελέσεις ανά όργανο, οι 3 καλύτερες βαθμολογίες ανά όργανο λαμβάνονται υπόψη).

Επιπλέον, στο Ρίμινι θα δοθεί το τελευταίο Ολυμπιακό εισιτήριο για το «Παρίσι 2024», μέσα από τον προκριματικό του σύνθετου ατομικού γυναικών.

Η αυλαία των αγώνων ανοίγει τη Μ. Πέμπτη (02/05) με τον γενικό προκριματικό αγώνα των γυναικών, στον οποίο η ελληνική ομάδα θα συμμετάσχει στον 1ο από τους τέσσερις ομίλους (11:00 – 13:05 ώρα Ελλάδας), ξεκινώντας από το άλμα.
Τη Μ. Παρασκευή (03/05) θα είναι η σειρά της Εθνικής Νεανίδων, που θα πάρει μέρος στον αντίστοιχο προκριματικό, στον 2ο από τους τέσσερις ομίλους (13:30 – 15:35), με πρώτο όργανο τη δοκό ισορροπίας.

Το πρόγραμμα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ενόργανης Γυναικών – Νεανίδων (σε ώρες Ελλάδας):

Μ. ΠΕΜΠΤΗ 2 ΜΑΪΟΥ

11:00 – 13:05: Προκριματικός Γυναικών, 1ος όμιλος
13:30 – 15:35: Προκριματικός Γυναικών, 2ος όμιλος
16:30 – 18:35: Προκριματικός Γυναικών, 3ος όμιλος
19:00 – 21:00: Προκριματικός Γυναικών, 4ος όμιλος

Μ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 3 ΜΑΪΟΥ

11:45 – 13:00: Προκριματικός Νεανίδων, 1ος όμιλος
13:30 – 15:35: Προκριματικός Νεανίδων, 2ος όμιλος
16:30 – 18:35: Προκριματικός Νεανίδων, 3ος όμιλος
19:00 – 21:00: Προκριματικός Νεανίδων, 4ος όμιλος

Μ. ΣΑΒΒΑΤΟ 4 ΜΑΪΟΥ

17:25 – 20:45: Τελικοί οργάνων Γυναικών (Άλμα, Ασύμμετροι ζυγοί, Δοκός ισορροπίας, Έδαφος)

ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΟΥ ΠΑΣΧΑ 5 ΜΑΪΟΥ

11:00 – 14:20: Τελικοί οργάνων Νεανίδων (Άλμα, Ασύμμετροι ζυγοί, Δοκός ισορροπίας, Έδαφος)
16:00 – 18:05: Τελικός Ομαδικού Γυναικών