Στην Πορτογαλία για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα οι Εθνικές ομάδες του τραμπολίνο

Στο Γκιμαράες της Πορτογαλίας έφτασαν οι Εθνικές ομάδες του τραμπολίνο, που θα συμμετάσχουν στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών και Εφήβων-Νεανίδων, από τις 3 έως τις 7 Απριλίου. Οι συνολικά 20 αθλητές και αθλήτριες της ελληνικής αποστολής πραγματοποίησαν το απόγευμα της Τρίτης (02/04) την επίσημη προπόνησή τους και πλέον μετρούν αντίστροφα για την έναρξη των αγώνων.

Στο Ατομικό Τραμπολίνο Ανδρών θα πάρουν μέρος οι Μάριος Γράψας, Αλέξανδρος Μακρής, Δημήτρης Μακρής, Απόστολος Παπαδάτος, εκπροσωπώντας τη χώρα μας και στο Ομαδικό, στο Ατομικό Τραμπολίνο Γυναικών αλλά και στο Ομαδικό κατεβαίνουν οι Λίλα Κασάπογλου, Αναστασία Παπαδημητρίου, Άννα-Μαρία Μουρατιάδη, με τις δύο πρώτες να αγωνίζονται και ως δίδυμο στο Συγχρονισμένο Τραμπολίνο Γυναικών, ενώ στον Ακροβατικό Διάδρομο Γυναικών οι Αλεξάνδρα Εφραίμογλου, Αγγελίνα Ζορμπά, Δήμητρα Ζορμπά, Έλενα Κοπανέλη θα συμμετάσχουν τόσο στο Ατομικό όσο και στο Ομαδικό αγώνισμα.

Στη μικρότερη ηλικιακά κατηγορία θα αγωνιστούν ο Θανάσης Μανασάκης στο Ατομικό Τραμπολίνο Εφήβων, οι Κατερίνα Παπαδάτου, Μαρία Παπαδάτου, Ηλιάννα-Ευαγγελία Μπαξεβάνη, Χριστίνα Παπαθανασίου στο Ατομικό Τραμπολίνο Νεανίδων, στο αντίστοιχο Ομαδικό, αλλά και στο Συγχρονισμένο ως ζευγάρια (Κ. Παπαδάτου / Μ. Παπαδάτου και Μπαξεβάνη / Παπαθανασίου), καθώς επίσης οι Μαρία Αριστείδου, Αιμιλία Εφραίμογλου, Μελίτα Μανιώτη, Λυδία-Θεοδώρα Χανιωτάκη στον Ακροβατικό Διάδρομο Νεανίδων, σε Ατομικό και Ομαδικό.

Την ελληνική ομάδα συνοδεύουν στην πορτογαλική πόλη οι προπονητές τραμπολίνο Ράνια Ρούτση, Κυριάκος Μαβιτζής, Δημήτρης Τσακαλίδης, Δημήτρης Τσιμένης, Βαρβάρα Βοϊβόδα, οι προπονητές ακροβατικού διαδρόμου Απόστολος Σταυριανίδης, Άνθελιν Παππά, οι διεθνείς κριτές Βαγγέλης Κολοζάκης, Δημοσθένης Χρυσοσπάθης στα αγωνίσματα τραμπολίνο και η διεθνής κριτής Βιβή Ζαφειρίου στα αγωνίσματα ακροβατικού διαδρόμου.

Το πρόγραμμα των αγώνων (σε ώρες Ελλάδας) και οι ελληνικές συμμετοχές:

ΤΕΤΑΡΤΗ 3 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

14:00 – 19:50: Προκριματικοί ατομικού τραμπολίνο εφήβων & νεανίδων

(ΕΦΗΒΟΙ: Θανάσης Μανασάκης, ΝΕΑΝΙΔΕΣ: Κατερίνα Παπαδάτου, Μαρία Παπαδάτου, Ηλιάννα-Ευαγγελία Μπαξεβάνη, Χριστίνα Παπαθανασίου)

14:00 – 20:20: Προκριματικοί ακροβατικού διαδρόμου ανδρών & γυναικών

(ΓΥΝΑΙΚΕΣ: Αλεξάνδρα Εφραίμογλου, Αγγελίνα Ζορμπά, Δήμητρα Ζορμπά, Έλενα Κοπανέλη)

21:30 – 22:30: Τελικοί ομαδικού τραμπολίνο εφήβων & νεανίδων

ΠΕΜΠΤΗ 4 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

14:00 – 19:50: Προκριματικοί ακροβατικού διαδρόμου εφήβων & νεανίδων

(ΝΕΑΝΙΔΕΣ: Μαρία Αριστείδου, Αιμιλία Εφραίμογλου, Μελίτα Μανιώτη, Λυδία-Θεοδώρα Χανιωτάκη)

14:00 – 19:50: Προκριματικοί ατομικού τραμπολίνο ανδρών & γυναικών

(ΑΝΔΡΕΣ: Μάριος Γράψας, Αλέξανδρος Μακρής, Δημήτρης Μακρής, Απόστολος Παπαδάτος, ΓΥΝΑΙΚΕΣ: Λίλα Κασάπογλου, Αναστασία Παπαδημητρίου, Άννα-Μαρία Μουρατιάδη)

21:30 – 22:30: Τελικοί ομαδικού τραμπολίνο ανδρών & γυναικών

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 5 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

14:00 – 17:00: Προκριματικοί συγχρονισμένου τραμπολίνο εφήβων & νεανίδων

(ΝΕΑΝΙΔΕΣ: Κατερίνα Παπαδάτου / Μαρία Παπαδάτου, Ηλιάννα-Ευαγγελία Μπαξεβάνη / Χριστίνα Παπαθανασίου)

18:45 – 19:30: Τελικοί συγχρονισμένου τραμπολίνο εφήβων & νεανίδων

19:30 – 20:15: Τελικός ομαδικού ακροβατικού διαδρόμου γυναικών

ΣΑΒΒΑΤΟ 6 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

14:00 – 17:00: Προκριματικοί συγχρονισμένου τραμπολίνο ανδρών & γυναικών

(ΓΥΝΑΙΚΕΣ: Λίλα Κασάπογλου / Αναστασία Παπαδημητρίου)

18:45 – 19:30: Τελικός ομαδικού ακροβατικού διαδρόμου νεανίδων

19:30 – 20:15: Τελικοί συγχρονισμένου τραμπολίνο ανδρών & γυναικών

ΚΥΡΙΑΚΗ 7 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

12:30 – 13:50: Ημιτελικοί ατομικού τραμπολίνο εφήβων & νεανίδων

14:00 – 15:20: Ημιτελικοί ατομικού τραμπολίνο ανδρών & γυναικών

17:00 – 17:30: Τελικός ακροβατικού διαδρόμου νεανίδων

17:30 – 18:00: Τελικοί ατομικού τραμπολίνο εφήβων & νεανίδων

19:00 – 19:30: Τελικός ακροβατικού διαδρόμου γυναικών

19:30 – 20:00: Τελικοί ατομικού τραμπολίνο ανδρών & γυναικών