Άρωμα Ολυμπιακών Αγώνων στο Φάληρο, στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ρυθμικής Γυμναστικής

Όλα είναι έτοιμα στο Φάληρο για την εντυπωσιακή φετινή πρεμιέρα των κορυφαίων αθλητριών της παγκόσμιας ρυθμικής γυμναστικής, που μαζί με τις Εθνικές μας ομάδες υπόσχονται ένα μοναδικό θέαμα από τις 22 έως τις 24 Μαρτίου, στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ρυθμικής Γυμναστικής – FIG World Cup 2024.

Είναι η τρίτη συνεχόμενη χρονιά που η χώρα μας φιλοξενεί έναν αγώνα της σειράς του Παγκοσμίου Κυπέλλου και προσελκύει τη διεθνή «αφρόκρεμα», σε μία διοργάνωση με τα πιο αυστηρά κριτήρια συμμετοχής. Παγκόσμιες πρωταθλήτριες και Ολυμπιονίκες όπως η Ιταλίδα Σοφία Ραφαέλι, η Ισραηλινή Ντάρια Αταμάνοφ, αλλά και η «χάλκινη» στο Τόκιο Αλίνα Χαρνάσκο που επανακάμπτει στους αγώνες, είναι μερικές μόνο από τις καταξιωμένες εκπροσώπους 38 χωρών, οι οποίες προσδίδουν έντονο άρωμα Ολυμπιακών Αγώνων στη φετινή διοργάνωση.

Αντίστοιχα υψηλό θα είναι το επίπεδο και στο ανσάμπλ, όπου παρούσες δηλώνουν 15 ομάδες πρώτης γραμμής, μεταξύ των οποίων και όλες οι νικήτριες των μεταλλίων στο τελευταίο παγκόσμιο πρωτάθλημα (Κίνα, Ισραήλ, Ισπανία, Ιταλία, Ουκρανία), όπως και η Βουλγαρία.

Η είσοδος στο Ολυμπιακό Κλειστό Γυμναστήριο του Φαλήρου (Tae Kwon Do) θα είναι ελεύθερη για το κοινό, που θα έχει το προνόμιο να θαυμάσει τα καινούργια προγράμματα των αθλητριών των και ομάδων που αναμένεται να πρωταγωνιστήσουν σε λίγους μήνες στο Παρίσι, αλλά και να εμψυχώσει τις Ελληνίδες πρωταθλήτριες, οι οποίες δίνουν τον δικό τους αγώνα για να ζήσουν επίσης το Ολυμπιακό όνειρο.

Έπειτα από το ντεμπούτο τους στο Aphrodite Cup, την περασμένη εβδομάδα στο ίδιο στάδιο, τόσο η Εθνική Ανσάμπλ όσο και οι αθλήτριες του Ατομικού θα επιχειρήσουν τώρα να ανεβάσουν τον πήχη, απέναντι στον σκληρότερο ανταγωνισμό, με την σκέψη στο προ-Ολυμπιακό Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που θα έρθει στα τέλη Μαΐου στη Βουδαπέστη.

Στο Ατομικό Γυναικών, με το εθνόσημο θα αγωνιστεί η Παναγιώτα Λύτρα, η οποία είχε κατακτήσει σπουδαίες διακρίσεις στις αντίστοιχες διοργανώσεις της προηγούμενης διετίας, μαζί με την πρωτοεμφανιζόμενη στον θεσμό Ράνια Συγκούνα. Την Παρασκευή (22/03) οι αθλήτριες του Ατομικού θα παρουσιάσουν προγράμματα με στεφάνι και μπάλα (Εθνική ομάδα: 15:45 – 17:36) και το Σάββατο (23/03) θα αγωνιστούν με κορύνες και κορδέλα (Εθνική ομάδα: 13:05 – 14:56). Από το άθροισμα των τεσσάρων οργάνων θα αναδειχθούν οι νικήτριες του σύνθετου ατομικού, ενώ οι οκτώ κορυφαίες σε κάθε όργανο θα προκριθούν στους επιμέρους τελικούς της Κυριακής (24/03).

Στο Ανσάμπλ Γυναικών, η ελληνική πεντάδα (Εΐρα Λάουρα Γκικόκα, Ειρήνη Κονιστή, Μαριέτα Τοπολλάι, Μαριλένα Τριάντου, Αλέσια Χατελλάρι) θα αποτελέσει μία από τις 15 επιλεγμένες ομάδες που θα αγωνιστούν την Παρασκευή (22/03) στα 5 Στεφάνια (Εθνική ομάδα: 19:30 – 20:10) και το Σάββατο (23/03) στις 3 Κορδέλες / 2 Μπάλες (Εθνική ομάδα: 18:00 – 18:40).
Από το άθροισμα των δύο προγραμμάτων θα αναδειχθούν οι νικήτριες του σύνθετου αγώνα και επιπλέον οι οκτώ κορυφαίες χώρες σε κάθε όργανο θα προκριθούν στους επιμέρους τελικούς της Κυριακής (24/03).

Το Παγκόσμιο Κύπελλο Ρυθμικής Γυμναστικής διοργανώνεται από την Ελληνική Γυμναστική Ομοσπονδία σύμφωνα με τις υψηλές προδιαγραφές της Διεθνούς Ομοσπονδίας Γυμναστικής (FIG), με συνδιοργανωτές τον Δήμο Παλαιού Φαλήρου και τον Γυμναστικό Όμιλο Παλαιού Φαλήρου «Η Αρμονία», υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού, της Γενικής Γραμματείας Ισότητας & Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, της Περιφέρειας Αττικής και του Ελληνικού Οργανισμού Τουρισμού και με Θεσμικό Υποστηρικτή την Εταιρεία Ακινήτων Δημοσίου (ΕΤΑΔ) Α.Ε.. Επίσημος Τηλεοπτικός Μεταδότης της διοργάνωσης είναι η NOVA.

Το αγωνιστικό πρόγραμμα της διοργάνωσης:

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 22 ΜΑΡΤΙΟΥ

11:00 – 12:57: Ατομικό Γυναικών | Α’ Όμιλος, 1ο σκέλος (Στεφάνι, Μπάλα)
13:15 – 15:06: Ατομικό Γυναικών | Β’ Όμιλος, 1ο σκέλος (Στεφάνι, Μπάλα)
15:45 – 17:36: Ατομικό Γυναικών | Γ’ Όμιλος, 1ο σκέλος (Στεφάνι, Μπάλα)
18:00 – 18:30: Τελετή Έναρξης
18:30 – 19:15: Ανσάμπλ Γυναικών | Α’ Όμιλος, 1ο σκέλος (5 Στεφάνια)
19:30 – 20:10: Ανσάμπλ Γυναικών | Β’ Όμιλος, 1ο σκέλος (5 Στεφάνια)

ΣΑΒΒΑΤΟ 23 ΜΑΡΤΙΟΥ

11:00 – 12:51: Ατομικό Γυναικών | Β’ Όμιλος, 2ο σκέλος (Κορύνες, Κορδέλα)
13:05 – 14:56: Ατομικό Γυναικών | Γ’ Όμιλος, 2ο σκέλος (Κορύνες, Κορδέλα)
15:45 – 17:42: Ατομικό Γυναικών | Α’ Όμιλος, 2ο σκέλος (Κορύνες, Κορδέλα)
18:00 – 18:40: Ανσάμπλ Γυναικών | Β’ Όμιλος, 2ο σκέλος (3 Κορδέλες / 2 Μπάλες)
18:55 – 19:40: Ανσάμπλ Γυναικών | Α’ Όμιλος, 2ο σκέλος (3 Κορδέλες / 2 Μπάλες)
19:40 – 20:10: Απονομές Μεταλλίων (Σύνθετο Ατομικό Γυναικών, Σύνθετος Αγώνας Ανσάμπλ)

ΚΥΡΙΑΚΗ 24 ΜΑΡΤΙΟΥ

15:00 – 15:36: Ατομικό Γυναικών | Τελικός: Στεφάνι
15:41 – 16:17: Ατομικό Γυναικών | Τελικός: Μπάλα
16:22 – 17:10: Ανσάμπλ Γυναικών | Τελικός: 5 Στεφάνια
17:20 – 17:50: Απονομές Μεταλλίων (Ατομικό: Στεφάνι, Μπάλα, Ανσάμπλ: 5 Στεφάνια)
17:52 – 18:28: Ατομικό Γυναικών | Τελικός: Κορύνες
18:35 – 19:19: Ατομικό Γυναικών | Τελικός: Κορδέλα
19:24 – 20:19: Ανσάμπλ Γυναικών | Τελικός: 3 Κορδέλες / 2 Μπάλες
20:25 – 20:55: Απονομές Μεταλλίων (Ατομικό: Κορύνες, Κορδέλα, Ανσάμπλ: 3 Κορδέλες / 2 Μπάλες)
20:55 – 21:15: Τελετή Λήξης