Με 12 αθλητές-αθλήτριες η Ελλάδα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα τραμπολίνο ανδρών-γυναικών

Συνολικά 12 αθλητές και αθλήτριες θα υπερασπιστούν τα ελληνικά χρώματα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα τραμπολίνο ανδρών-γυναικών, που θα φιλοξενηθεί στο Μπέρμιγχαμ της Αγγλίας από τις 9 έως τις 12 Νοεμβρίου.

Την ελληνική αποστολή, που αναχώρησε το απόγευμα της Δευτέρας (06/11), απαρτίζουν πέντε άνδρες (Μάριος Γράψας, Απόστολος Παπαδάτος, Νεκτάριος Παπαδάτος, Στέφανος Κακογιάννης, Ιωάννης Φανούριος Παπαδάτος) και επτά γυναίκες (Λίλα Κασάπογλου, Αναστασία Παπαδημητρίου, Αλεξάνδρα Εφραίμογλου, Αγγελική Άννα Ζορμπά, Ελένη Κοπανέλη, Μαργαρίτα Δανάη Πατέρα, Κατερίνα Τσαμπίκα Καλέγκα), τους οποίους συνοδεύουν οι προπονητές Βαρβάρα Βοϊβόδα, Κυριάκος Μαβιτζής, Ράνια Ρούτση, Απόστολος Σταυριανίδης, Δημήτρης Τσιμένης και οι διεθνείς κριτές Δημοσθένης Χρυσοσπάθης (τραμπολίνο) και Βιβή Ζαφειρίου (ακροβατικός διάδρομος).

Στο ατομικό τραμπολίνο ανδρών θα αγωνιστούν οι Μάριος Γράψας, Στέφανος Κακογιάννης, Απόστολος Παπαδάτος, Νεκτάριος Παπαδάτος, στο ατομικό τραμπολίνο γυναικών αλλά και στο συγχρονισμένο γυναικών ως ζευγάρι θα πάρουν μέρος οι Λίλα Κασάπογλου, Αναστασία Παπαδημητρίου, ενώ στον ακροβατικό διάδρομο γυναικών θα δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους οι Αλεξάνδρα Εφραίμογλου, Αγγελική Άννα Ζορμπά, Ελένη Κοπανέλη, Μαργαρίτα Δανάη Πατέρα. Στο διπλό μίνι τραμπ ανδρών, μαζί με τους αδερφούς Απόστολο Παπαδάτο, Νεκτάριο Παπαδάτο θα συμμετάσχει το τρίτο μέλος της οικογένειας Ιωάννης Φανούριος Παπαδάτος καθώς και ο Στέφανος Κακογιάννης και τέλος στο διπλό μίνι τραμπ γυναικών έχει δηλωθεί η Κατερίνα Τσαμπίκα Καλέγκα.

Το φετινό παγκόσμιο πρωτάθλημα θα έχει χαρακτήρα προ-Ολυμπιακού τουρνουά, καθώς οι οκτώ φιναλίστ του ατομικού τραμπολίνο, τόσο στους άνδρες όσο και στις γυναίκες, θα πάρουν την απευθείας πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Το πρόγραμμα των αγωνισμάτων με ελληνικό ενδιαφέρον (σε ώρες Ελλάδας):

ΠΕΜΠΤΗ 9 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

12:00 – 22:30: Ατομικό τραμπολίνο: Προκριματικός Ανδρών
12:00 – 18:00: Ακροβατικός διάδρομος: Προκριματικός Γυναικών
13:00 – 21:30: Ατομικό τραμπολίνο: Προκριματικός Γυναικών
18:00 – 22:30: Διπλό μίνι τραμπ: Προκριματικός Ανδρών

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 10 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

12:00 – 15:00: Συγχρονισμένο τραμπολίνο: Προκριματικός Γυναικών
12:00 – 16:00: Διπλό μίνι τραμπ: Προκριματικός Γυναικών
17:30 – 18:00: Ακροβατικός διάδρομος: Τελικός Ομαδικού Γυναικών
18:03 – 18:33: Διπλό μίνι τραμπ: Τελικός Ομαδικού Ανδρών

ΣΑΒΒΑΤΟ 11 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

12:00 – 13:00: Διπλό μίνι τραμπ: Ημιτελικός Ανδρών
12:00 – 13:00: Ακροβατικός διάδρομος: Ημιτελικός Γυναικών
13:00 – 14:00: Διπλό μίνι τραμπ: Ημιτελικός Γυναικών
14:00 – 15:00: Ατομικό τραμπολίνο: Ημιτελικός Γυναικών
14:00 – 15:00: Ατομικό τραμπολίνο: Ημιτελικός Ανδρών
15:15 – 15:45: Διπλό μίνι τραμπ: Τελικός Ανδρών
15:48 – 16:18: Ακροβατικός διάδρομος: Τελικός Γυναικών
16:21 – 16:51: Διπλό μίνι τραμπ: Τελικός Γυναικών
18:15 – 19:00: Τραμπολίνο: Τελικός Ομαδικού Γυναικών
19:03 – 19:48: Τραμπολίνο: Τελικός Ομαδικού Ανδρών

ΚΥΡΙΑΚΗ 12 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

14:00 – 14:30: Συγχρονισμένο τραμπολίνο: Τελικός Γυναικών
15:10 – 15:40: Ατομικό τραμπολίνο: Τελικός Γυναικών
15:43 – 16:13: Ατομικό τραμπολίνο: Τελικός Ανδρών