Στη Βάρνα για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ηλικιών 21 μικροί πρωταθλητές της ακροβατικής γυμναστικής

Συνολικά 21 νεαροί αθλητές και αθλήτριες της ακροβατικής γυμναστικής θα αγωνιστούν με το εθνόσημο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ηλικιών (11-16 και 12-18 ετών), στη Βάρνα της Βουλγαρίας.

Στη διοργάνωση, που θα διεξαχθεί από τις 12 έως τις 15 Οκτωβρίου, θα συμμετάσχουν οκτώ ελληνικές ομάδες: Στην κατηγορία 12-18 ετών θα πάρει μέρος η Τριάδα Γυναικών του Α.Γ.Σ. Πυραμίς (Βασιλική Σιδηροπούλου / Γεωργία Παπαδοπούλου / Αθηνά Σταματιάδου), ενώ στην κατηγορία 11-16 ετών θα παρουσιάσουν τα προγράμματά τους τα Ζευγάρια Γυναικών του Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος (Φωτεινή Λεμονίτση / Ειρήνη Λεκοβίτση) και του Α.Γ.Σ. Κατακόρυφη Αντίδραση (Κατερίνα-Ειρήνη Αραπκίλη / Χρυσούλα Τζανετή), τα Μικτά Ζευγάρια του Α.Γ.Σ. Πυραμίς (Διώνη Κατικαρίδου / Θανάσης Τσολακίδης) και του Α.Σ. Μέγας Αλέξανδρος (Αναστασία Παρθενίου / Γιώργος Τάτος), οι Τριάδες Γυναικών του Α.Σ. Μέγας Αλέξανδρος (Ευαγγελία Μιγκάρδου / Αγγελίνα Κωνσταντακέλλη / Μελίνα Τίτη) και του Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος (Μαρία-Άννα Τσισέφσκα / Έλενα Τάνγκου / Μαρία Τάνγκου), καθώς και η Τετράδα Ανδρών του Α.Γ.Σ. Πυραμίς (Αγάπιος Ποδαράς / Αναστάσιος Θεοχαρούδης / Δημήτρης Δαλλόπουλος / Αναστάσιος Καραγκιοζίδης).

Οι Έλληνες αθλητές βρίσκονται από την Τρίτη (10/10) στη βουλγαρική πόλη, συνοδευόμενοι από τους προπονητές Γιώργο Βέννο, Αθηνά Δέλλιου, Ναταλία Παρβάνοβα, Μυρσίνη Δήμου, Βασιλική Τσιτσοπούλου και τη Μαρία Λίβα που θα έχει καθήκοντα διεθνή κριτή, ενώ στο πλευρό της ομάδας είναι επίσης ο Γενικός Γραμματέας της Ε.Γ.Ο. και Πρόεδρος της Τεχνικής Επιτροπής Ακροβατικής Κώστας Πανταζής, ο οποίος θα είναι αρχηγός της ελληνικής αποστολής.

Στο φετινό ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ακροβατικής γυμναστικής ηλικιών θα πάρουν μέρος συνολικά 394 αθλητές και αθλήτριες (182 στην κατηγορία 11-16 ετών, 212 στην κατηγορία 12-18 ετών) από 23 χώρες.

Η διοργάνωση θα καλυφθεί από τη European Gymnastics με απευθείας διαδικτυακές μεταδόσεις από το https://gymtv.online, με χρέωση 6 €.

Το πρόγραμμα στα αγωνίσματα με ελληνική εκπροσώπηση:

ΠΕΜΠΤΗ 12 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

15:00 – 16:15: Προκριματικός Τετράδας Ανδρών 11-16, 1ο σκέλος (πρόγραμμα ισορροπίας)
(Αγάπιος Ποδαράς / Αναστάσιος Θεοχαρούδης / Δημήτρης Δαλλόπουλος / Αναστάσιος Καραγκιοζίδης)

15:00 – 16:15: Προκριματικός Μικτού Ζευγαριού 11-16, 1ο σκέλος (δυναμικό πρόγραμμα)
(Διώνη Κατικαρίδου / Θανάσης Τσολακίδης) (Αναστασία Παρθενίου / Γιώργος Τάτος)

16:30 – 19:50: Προκριματικός Τριάδας Γυναικών 12-18, 1ο σκέλος (δυναμικό πρόγραμμα)
(Βασιλική Σιδηροπούλου / Γεωργία Παπαδοπούλου / Αθηνά Σταματιάδου)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

14:00 – 16:40: Προκριματικός Ζευγαριού Γυναικών 11-16, 1ο σκέλος (δυναμικό πρόγραμμα)
(Φωτεινή Λεμονίτση / Ειρήνη Λεκοβίτση) (Κατερίνα-Ειρήνη Αραπκίλη / Χρυσούλα Τζανετή)

14:00 – 16:40: Προκριματικός Τριάδας Γυναικών 11-16, 1ο σκέλος (πρόγραμμα ισορροπίας)
(Ευαγγελία Μιγκάρδου / Αγγελίνα Κωνσταντακέλλη / Μελίνα Τίτη) (Μαρία-Άννα Τσισέφσκα / Έλενα Τάνγκου / Μαρία Τάνγκου)

16:55 – 18:10: Προκριματικός Τετράδας Ανδρών 11-16, 2ο σκέλος (δυναμικό πρόγραμμα)
(Αγάπιος Ποδαράς / Αναστάσιος Θεοχαρούδης / Δημήτρης Δαλλόπουλος / Αναστάσιος Καραγκιοζίδης)

16:55 – 18:10: Προκριματικός Μικτού Ζευγαριού 11-16, 2ο σκέλος (πρόγραμμα ισορροπίας)
(Διώνη Κατικαρίδου / Θανάσης Τσολακίδης) (Αναστασία Παρθενίου / Γιώργος Τάτος)

ΣΑΒΒΑΤΟ 14 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

13:00 – 16:20: Προκριματικός Τριάδας Γυναικών 12-18, 2ο σκέλος (πρόγραμμα ισορροπίας)
(Βασιλική Σιδηροπούλου / Γεωργία Παπαδοπούλου / Αθηνά Σταματιάδου)

19:00 – 19:50: Τελικός Μικτού Ζευγαριού 11-16 (δυναμικό πρόγραμμα)

19:00 – 19:50: Τελικός Τετράδας Ανδρών 11-16 (πρόγραμμα ισορροπίας)

ΚΥΡΙΑΚΗ 15 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

10:00 – 12:40: Προκριματικός Ζευγαριού Γυναικών 11-16, 2ο σκέλος (πρόγραμμα ισορροπίας)
(Φωτεινή Λεμονίτση / Ειρήνη Λεκοβίτση) (Κατερίνα-Ειρήνη Αραπκίλη / Χρυσούλα Τζανετή)

10:00 – 12:40: Προκριματικός Τριάδας Γυναικών 11-16, 2ο σκέλος (δυναμικό πρόγραμμα)
(Ευαγγελία Μιγκάρδου / Αγγελίνα Κωνσταντακέλλη / Μελίνα Τίτη) (Μαρία-Άννα Τσισέφσκα / Έλενα Τάνγκου / Μαρία Τάνγκου)

14:30 – 15:35: Τελικός Τριάδας Γυναικών 12-18 (σύνθετο πρόγραμμα)

16:15 – 17:05: Τελικός Ζευγαριού Γυναικών 11-16 (πρόγραμμα ισορροπίας)

16:15 – 17:05: Τελικός Τριάδας Γυναικών 11-16 (δυναμικό πρόγραμμα)