Αναχώρησαν οι Εθνικές ομάδες για το παγκόσμιο πρωτάθλημα ρυθμικής νεανίδων

Η νέα γενιά πρωταθλητριών της ρυθμικής γυμναστικής έρχεται στο προσκήνιο μέσα από το παγκόσμιο πρωτάθλημα νεανίδων, το οποίο θα φιλοξενηθεί από τις 7 έως τις 9 Ιουλίου στο Κλουζ της Ρουμανίας, εκεί όπου από ελληνικής πλευράς θα δηλώσουν παρούσες οι αθλήτριες του Ατομικού Νεανίδων Ουρανία Συγκούνα, Βιολέτα Κεσίδου, καθώς και η Εθνική Ανσάμπλ Νεανίδων (Ελευθερία Καντερέ, Ευσταθία Κοντοπούλου, Ειρήνη Κράλη, Στεφανία Μπακοπούλου, Μαριάνθη Σιμιτζή, Κατερίνα Χολίδη).

Την ελληνική αποστολή, που αναχώρησε σήμερα (Τετάρτη 05/07) για τη ρουμανική πόλη σε δύο κλιμάκια, συμπληρώνουν οι προπονήτριες Φωτεινή Κωτσοπούλου, Σοφία Αϊβαθιάδου, Μορφούλα Ντώνα, Ελένη Τσαμτζή, ο φυσικοθεραπευτής Μιχάλης Καλινδέρης, οι διεθνείς κριτές Σοφία Μπούρα, Χρύσα Γεωργακάκη και η Α’ Αντιπρόεδρος της Ε.Γ.Ο. και Πρόεδρος της Τεχνικής Επιτροπής Ρυθμικής Γυμναστικής της Ομοσπονδίας Ειρήνη Αϊνδιλή ως αρχηγός της αποστολής.

Σε ό,τι αφορά στο Ατομικό Νεανίδων, οι προκριματικοί θα διεξαχθούν σε δύο σκέλη: Την Παρασκευή (07/07) η Ουρανία Συγκούνα θα πάρει μέρος τόσο στο στεφάνι όσο και στην μπάλα, ενώ το Σάββατο (08/07) η Κεσίδου θα παρουσιάσει το πρόγραμμά της στις κορύνες και η Συγκούνα στην κορδέλα.
Οι τελικοί των τεσσάρων οργάνων θα πραγματοποιηθούν την Κυριακή (09/07) με την συμμετοχή των οκτώ κορυφαίων αθλητριών σε καθέναν από αυτούς. Η διοργάνωση του Κλουζ δεν περιλαμβάνει το αγώνισμα του σύνθετου ατομικού.

Στο Ανσάμπλ Νεανίδων, οι ομάδες θα αγωνιστούν την Παρασκευή (07/07) και το Σάββατο (08/07) στον σύνθετο αγώνα, εκτελώντας διαδοχικά τα προγράμματά τους στις 5 μπάλες και στα 5 σχοινάκια. Από το άθροισμα θα προκύψει η τελική κατάταξη του αγωνίσματος, ενώ παράλληλα οι οκτώ κορυφαίες ομάδες σε κάθε όργανο θα προκριθούν στους επιμέρους τελικούς οργάνων της Κυριακής (09/07).

Επιπλέον, θα αναδειχθεί γενική ομαδική κατάταξη, με βάση το συνολικό βαθμολογικό άθροισμα των αθλητριών κάθε χώρας σε Ατομικό και Ανσάμπλ.

Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ρυθμικής γυμναστικής νεανίδων του Κλουζ έχουν δηλώσει συμμετοχή περισσότερες από 160 αθλήτριες του Ατομικού και 37 εθνικές ομάδες Ανσάμπλ, εκπροσωπώντας συνολικά 61 χώρες.

Το πρόγραμμα του παγκόσμιου πρωταθλήματος ρυθμικής (σε ώρες Ελλάδας):

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 7 ΙΟΥΛΙΟΥ

09:30 – 17:40: Ατομικό Νεανίδων: Προκριματικός, 1ο σκέλος (Στεφάνι, Μπάλα)
Γ’ Όμιλος (13:45 – 15:15) – Συγκούνα: Μπάλα και Στεφάνι

18:30 – 21:00: Ανσάμπλ Νεανίδων: Σύνθετος Αγώνας, 1ο σκέλος (5 Σχοινάκια, 5 Μπάλες)
Εθνική Ανσάμπλ Νεανίδων: 5 Μπάλες

ΣΑΒΒΑΤΟ 8 ΙΟΥΛΙΟΥ

09:30 – 17:40: Ατομικό Νεανίδων: Προκριματικός, 2ο σκέλος (Κορύνες, Κορδέλα)
Γ’ Όμιλος (13:45 – 15:15) – Συγκούνα: Κορδέλα, Κεσίδου: Κορύνες

18:30 – 21:00: Ανσάμπλ Νεανίδων: Σύνθετος Αγώνας, 2ο σκέλος (5 Σχοινάκια, 5 Μπάλες)
Εθνική Ανσάμπλ Νεανίδων: 5 Σχοινάκια

ΚΥΡΙΑΚΗ 9 ΙΟΥΛΙΟΥ

13:05 – 13:40: Ατομικό Νεανίδων: Τελικοί Οργάνων – Στεφάνι

13:50 – 14:25: Ατομικό Νεανίδων: Τελικοί Οργάνων – Μπάλα

14:50 – 15:30: Ανσάμπλ Νεανίδων: Τελικοί Οργάνων – 5 Σχοινάκια

15:55 – 16:30: Ατομικό Νεανίδων: Τελικοί Οργάνων – Κορύνες

16:40 – 17:15: Ατομικό Νεανίδων: Τελικοί Οργάνων – Κορδέλα

17:40 – 18:20: Ανσάμπλ Νεανίδων: Τελικοί Οργάνων – 5 Μπάλες