Το ελληνικό ανσάμπλ προσθέτει αίγλη στο “Aphrodite Cup 2016”

Η Εθνική ανσάμπλ θα είναι παρούσα στο διεθνές μίτινγκ ρυθμικής γυμναστικής “Aphrodite Cup 2016” (11-13 Μαρτίου), που διοργανώνει ο Γυμναστικός Όμιλος Παλαιού Φαλήρου «Η Αρμονία» στο Ολυμπιακό Κλειστό Γυμναστήριο Φαλήρου (Ταεκβοντό), σε συνεργασία με το Δήμο Παλαιού Φαλήρου, με την έγκριση της Ε.Γ.Ο. και της FIG και υπό την αιγίδα του Υπουργείου Οικονομίας, Ανάπτυξης και Τουρισμού.

Αυτή θα είναι η μοναδική εμφάνιση της ελληνικής ομάδας εντός των συνόρων, πριν από το μεγάλο της στόχο, το προολυμπιακό τουρνουά, στο οποίο θα διεκδικήσει την πρόκρισή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

«Είναι πολύ σημαντική η παρουσία μας στο “Aphrodite Cup” γιατί η ομάδα δεν θα παραστεί σε κάποιο άλλο μίτινγκ μέσα στο Μάρτιο. Έτσι, στον αγώνα επίδειξης που θα δώσουμε μπροστά στο ελληνικό κοινό, θα έχουμε την ευκαιρία να διαπιστώσουμε το επίπεδο, στο οποίο βρίσκεται η ομάδα αυτή τη στιγμή, τόσο στον ψυχολογικό όσο και στον τεχνικό τομέα. Θα δω ποια λάθη κάνουμε, ώστε να τα διορθώσουμε πριν από το προολυμπιακό τουρνουά, όπου θα διεκδικήσουμε την πρόκρισή μας στους Ολυμπιακούς Αγώνες», είπε η ομοσπονδιακή προπονήτρια, Ιρίνα Ιλίεβα και για το “Aphrodite Cup” τόνισε:

«Είναι μια ξεχωριστή διοργάνωση για τη γυμναστική στην Ελλάδα και ιδανική ευκαιρία για την Εθνική ομάδα που θα μπορέσει ν’ αγωνιστεί μπροστά στο δικό της κοινό. Η πρόεδρος της οργανωτικής επιτροπής, η κυρία Ελένη Μιχοπούλου, είναι από τους ανθρώπους που έφεραν τη ρυθμική γυμναστική στην Ελλάδα και έχει τέτοια εμπειρία, ώστε να γίνει μια άψογη διοργάνωση, η οποία θα μπορούσε στο μέλλον να αναβαθμιστεί σε Παγκόσμιο Κύπελλο».

Το «παρών» στους αγώνες θα δώσουν σωματεία και Εθνικές ομάδες από 17 χώρες (Καναδάς, Κύπρος, Τσεχία, Εσθονία, Γαλλία, Μ. Βρετανία, Καζακστάν, Ισραήλ, Πολωνία, Ρουμανία, Σιγκαπούρη, Τουρκία, Ελλάδα, Ισπανία, Ρωσία, Κορέα, Ουκρανία).

H συνέντευξη Τύπου του “Aphrodite Cup 2016” θα δοθεί αύριο, Πέμπτη (10/03, στις 12:00 στο Ολυμπιακό Κλειστό Γυμναστήριο Φαλήρου (Ταεκβοντό), στην Αίθουσα Κριτών.

Το αγωνιστικό πρόγραμμα:

Παρασκευή 11 Μαρτίου 2016
08.30 – 10.02: Ατομικός Αγώνας κατηγορίας Νεανίδων Α’ όμιλος: σχοινάκι – στεφάνι
10.10 – 11.38: Ατομικός Αγώνας κατηγορίας Νεανίδων Β’ όμιλος: σχοινάκι – στεφάνι
11.50 – 13.24: Ατομικός Αγώνας κατηγορίας Νεανίδων Γ’ όμιλος: σχοινάκι – στεφάνι
14.30 – 16.04: Ατομικός Αγώνας κατηγορίας Νεανίδων Δ’ όμιλος: σχοινάκι – στεφάνι
16.15 – 17.43: Ατομικός Αγώνας κατηγορίας Νεανίδων Ε’ όμιλος: σχοινάκι – στεφάνι
18.00 – 18.30: Αγώνας Ανσάμπλ κατηγορίας Νεανίδων 5 μπάλες – 1η Παρουσίαση
18.30 – 19.00: Τελετή Έναρξης
19.00 – 20.38: Ατομικός Αγώνας κατηγορίας Γυναικών Α’ όμιλος: στεφάνι – μπάλα
20.45 – 22.23: Ατομικός Αγώνας κατηγορίας Γυναικών Β’ όμιλος: στεφάνι – μπάλα

Σάββατο 12 Μαρτίου 2016
08.30 – 10.02: Ατομικός Αγώνας κατηγορίας Νεανίδων Δ’ όμιλος: μπάλα – κορύνες
10.15 – 11.47: Ατομικός Αγώνας κατηγορίας Νεανίδων Ε’ όμιλος: μπάλα – κορύνες
11.55 – 12.15: Αγώνας Ανσάμπλ κατηγορίας Νεανίδων 5 μπάλες – 2η Παρουσίαση
12.25 – 13.05: Αγώνας Κορασίδων: σχοινάκι – στεφάνι
14.00 – 15.30: Ατομικός Αγώνας κατηγορίας Νεανίδων Α’ όμιλος: μπάλα – κορύνες
15.40 – 17.08: Ατομικός Αγώνας κατηγορίας Νεανίδων Β’ όμιλος: μπάλα – κορύνες
17.15 – 18.49: Ατομικός Αγώνας κατηγορίας Νεανίδων Γ’ όμιλος: μπάλα – κορύνες
19.00 – 20.40: Ατομικός Αγώνας κατηγορίας Γυναικών Β’ όμιλος: κορύνες – κορδέλα
20.50 – 22.28: Ατομικός Αγώνας κατηγορίας Γυναικών Α’ όμιλος: κορύνες – κορδέλα

Κυριακή 13 Μαρτίου 2016
12.00 – 13.30: Αγώνας Κορασίδων: μπάλα – κορύνες
14.00 – 15.05: Τελικοί οργάνων, Ατομικό Νεανίδων: σχοινάκι – στεφάνι
Τελικοί οργάνων, Ατομικό Γυναικών: στεφάνι – μπάλα
15.30 – 16.00: Τελικός, Ανσάμπλ Νεανίδων: 5 Μπάλες
16.00 – 17.20: Τελικοί οργάνων, Ατομικό Νεανίδων: μπάλα – κορύνες
Τελικοί οργάνων, Ατομικό Γυναικών: κορύνες – κορδέλα
17.20 – 18.00: Γκαλά
19.00 – 19.30: Τελετή λήξης