Με τη διεξαγωγή των τελικών οργάνων έπεσε στη Θεσσαλονίκη η αυλαία του πανελλήνιου πρωταθλήματος ενόργανης γυμναστικής ανδρών – γυναικών και εφήβων – νεανίδων. Στο Εθνικό Γυμναστήριο Μίκρας βρέθηκαν για άλλη μια ημέρα ως θεατές οι πρωταθλητές Βλάσης Μάρας, Λευτέρης Κοσμίδης και Δημοσθένης Ταμπάκος, οι οποίοι αυτή τη φορά δεν κέρδισαν μετάλλια, αλλά αντίθετα έκαναν τις απονομές στους συναθλητές τους. Επιπλέον, τη διοργάνωση τίμησε με την παρουσία του ο πρώην Υφυπουργός Πολιτισμού αρμόδιος για θέματα Αθλητισμού, Γιώργος Ορφανός.
Στους άνδρες, πρωταγωνιστές ήταν ο Δημήτρης Μαρκούσης και ο Χαράλαμπος Καϊλίδης, οι οποίοι κατέκτησαν από δύο χρυσά μετάλλια, ενώ εξίσου καλά τα κατάφερε και η Βασιλική Μιλλούση στις γυναίκες, η οποία μάλιστα εντυπωσίασε στη δοκό ισορροπίας, με 14,850 β..
Εξάλλου, στους εφήβους, από δύο πανελλήνιους τίτλους κέρδισαν οι Γιώργος Γεωργιάδης και Γιώργος – Χρήστος Χατζηευσταθίου, ενώ στις νεανίδες η Ελισάβετ Τσάκο κυριάρχησε σε τρεις από τους τέσσερις τελικούς οργάνων.
Ο Γιώργος Γεωργιάδης, ο οποίος πρώτευσε στο άλμα εφήβων με 14,950 βαθμούς, κατέκτησε το Κύπελλο «Χρήστος Φανδρίδης», το οποίο είναι αφιερωμένο στη μνήμη του αδικοχαμένου αθλητή του Πανιωνίου και απονέμεται κάθε χρόνο στον έφηβο με την υψηλότερη βαθμολογία στους τελικούς οργάνων.
Για πρώτη φορά φέτος, η Ελληνική Γυμναστική Ομοσπονδία θέσπισε αντίστοιχο έπαθλο και στην κατηγορία ανδρών, το Κύπελλο «Ηλίας Ταπρατζής», για να τιμήσει τη μνήμη του πρωτεργάτη της ελληνικής γυμναστικής, με αφορμή την συμπλήρωση 10 χρόνων από τον πρόωρο χαμό του. Το πρώτο Κύπελλο «Ηλίας Ταπρατζής» κέρδισε ο Σταύρος Κέκελος, που συγκέντρωσε την υψηλότερη βαθμολογία της ημέρας στην κατηγορία ανδρών, με 15,187 βαθμούς στο άλμα.
Οι νικητές στους τελικούς οργάνων:
ΑΝΔΡΕΣ
Έδαφος
1. Δημήτρης Μαρκούσης (Ολυμπιακή Φλόγα) 14,400
2. Χαράλαμπος Καϊλίδης (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης) 14,025
3. Ξενοφών Κοσμίδης (Ειρήνη Περιστερίου) 13,825
Πλάγιος ίππος
1. Χαράλαμπος Καϊλίδης (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης) 13,450
2. Ξενοφών Κοσμίδης (Ειρήνη Περιστερίου) 13,075
3. Λευτέρης Πετρούνιας (Γ.Ε. Περιστερίου) 12,975
Κρίκοι
1. Λευτέρης Πετρούνιας (Γ.Ε. Περιστερίου) 14,650
2. Δημήτρης Μαρκούσης (Ολυμπιακή Φλόγα) 14,550
3. Ξενοφών Κοσμίδης (Ειρήνη Περιστερίου) 13,900
Άλμα
1. Σταύρος Κέκελος (Ειρήνη Περιστερίου) 15,187
2. Γιάννης Τούγκας (Ειρήνη Περιστερίου) 13,775
Δίζυγο
1. Δημήτρης Μαρκούσης (Ολυμπιακή Φλόγα) 14,250
2. Κώστας Μπαρμπάκης (Παλμός Καβάλας) 13,950
3. Μιχάλης Δουλκερίδης (Ορφέας Καλαμαριάς) 13,775
Μονόζυγο
1. Χαράλαμπος Καϊλίδης (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης) 14,025
2. Γιάννης Ζαχαριάδης (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 13,050
3. Δημήτρης Μαρκούσης (Ολυμπιακή Φλόγα) 12,775
ΓΥΝΑΙΚΕΣ
Άλμα
1. Βικτωρία Τσακαλίδου (Πανθεσσαλονίκειος) 13,900
2. Ευγενία Ζαφειράκη (Ειρήνη Περιστερίου) 13,762
3. Δανάη Καραμπουρνιώτη (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 13,150
3. Μαρία Παρσαντανιάν (Σπάρτακος Θεσσαλονίκης) 13,150
Ασύμμετροι ζυγοί
1. Βασιλική Μιλλούση (Γ.Σ. Καλλιθέας) 13,825
2. Ευγενία Ζαφειράκη (Ειρήνη Περιστερίου) 13,450
3. Βικτωρία Τσακαλίδου (Πανθεσσαλονίκειος) 13,175
Δοκός ισορροπίας
1. Βασιλική Μιλλούση (Γ.Σ. Καλλιθέας) 14,850
2. Μαρία Πιτσικάλη (Κύδων Χανίων) 12,975
3. Βικτωρία Τσακαλίδου (Πανθεσσαλονίκειος) 12,950
Έδαφος
1. Λίνα Μητράκου (Σπάρτακος Θεσσαλονίκης) 13,375
2. Μαριλένα Μπαρμαξίζογλου (Πρωτέας Αιγάλεω) 13,225
3. Βασιλική Μιλλούση (Γ.Σ. Καλλιθέας) 13,100
ΕΦΗΒΟΙ
Έδαφος
1. Χριστόφορος – Άγγελος Κωνσταντινίδης (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 13,750
2. Δημήτρης – Μάριος Κουλής (Α.Γ.Ο. Πάτρας) 13,500
2. Νίκος Γαλτσίδης (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 13,500
2. Θεόδωρος Μπουτάκης (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης) 13,500
Πλάγιος ίππος
1. Γιώργος – Χρήστος Χατζηευσταθίου (Ολυμπιακή Φλόγα) 13,500
2. Νίκος Ηλιόπουλος (Α.Γ.Ο. Πάτρας) 12,850
3. Γιώργος Γεωργιάδης (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 12,725
Κρίκοι
1. Θεόδωρος Μπουτάκης (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης) 13,575
2. Γιώργος Γεωργιάδης (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 13,400
3. Κώστας Κωνσταντινίδης (Ειρήνη Περιστερίου) 13,375
Άλμα
1. Γιώργος Γεωργιάδης (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 14,950
2. Γιώργος Βότσης (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 14,662
3. Νίκος Αντωνιάδης (Α.Γ.Ο. Πάτρας) 14,250
3. Θεόδωρος Μπουτάκης (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης) 14,250
Δίζυγο
1. Γιώργος – Χρήστος Χατζηευσταθίου (Ολυμπιακή Φλόγα) 13,750
2. Νίκος Γαλτσίδης (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 13,375
3. Μιχάλης – Μάτζιντ Αλ Ζουμπέιντι (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 13,300
3. Θεόδωρος Μπουτάκης (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης) 13,300
Μονόζυγο
1. Γιώργος Γεωργιάδης (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 13,200
1. Νίκος Αντωνιάδης (Α.Γ.Ο. Πάτρας) 13,200
3. Γιώργος – Χρήστος Χατζηευσταθίου (Ολυμπιακή Φλόγα) 13,000
3. Νίκος Γαλτσίδης (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 13,000
ΝΕΑΝΙΔΕΣ
Άλμα
1. Αριόλα Μέρα (Πανιώνιος) 12,187
2. Ελένη Τσιλιγγιρίδου (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 12,150
3. Παναγιώτα Κανίδου (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 11,987
Ασύμμετροι ζυγοί
1. Ελισάβετ Τσάκο (Άτλας Πατρών) 12,875
2. Ελένη – Χριστίνα Διαμαντή (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 12,525
3. Αθανασία Χάψα (Ειρήνη Περιστερίου) 12,200
Δοκός ισορροπίας
1. Ελισάβετ Τσάκο (Άτλας Πατρών) 12,725
2. Ελένη Τσιλιγγιρίδου (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 12,475
2. Ελένη – Χριστίνα Διαμαντή (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 12,475
Έδαφος
1. Ελισάβετ Τσάκο (Άτλας Πατρών) 13,125
2. Δήμητρα Σταματιάδου (Ορφέας Καλαμαριάς) 12,875
3. Ελένη Τσιλιγγιρίδου (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 11,875