Αυλαία στους τελικούς οργάνων της ενόργανης και στο τραμπολίνο

Με δύο ακόμη χρυσά μετάλλια ολοκλήρωσαν οι Κινέζοι πρωταθλητές της ενόργανης γυμναστικής την εντυπωσιακή συγκομιδή τους στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου.

Κατά την τελευταία ημέρα των τελικών οργάνων, ο Κάι Ζου θριάμβευσε στο μονόζυγο (16,200 βαθμοί) και κατέκτησε τον τρίτο του Ολυμπιακό τίτλο στη διοργάνωση, αφού είχε ήδη κερδίσει το χρυσό μετάλλιο στις ασκήσεις εδάφους, αλλά και στο ομαδικό. Ο Γερμανός δις παγκόσμιος πρωταθλητής, Φάμπιαν Χαμπίχεν, περιορίστηκε στην 3η θέση, αφήνοντας εκτός βάθρου τον Ιταλό Ολυμπιονίκη του 2004, Ιγκόρ Κασίνα.

Παράλληλα ο Ξιαοπένγκ Λι επικράτησε στο δίζυγο (16,450 βαθμοί), οκτώ χρόνια μετά τον αντίστοιχο Ολυμπιακό θρίαμβό του στο Σίδνεϊ, ενώ στη δοκό ισορροπίας η Αμερικανίδα Σον Τζόνσον (16,225 βαθμοί) βγήκε κερδισμένη από τη μάχη με την συμπατριώτισσά της Νάστια Λιούκιν.

Συνολικά, οι «οικοδεσπότες» Κινέζοι κατέκτησαν στο Πεκίνο 9 από τα 14 χρυσά μετάλλια της ενόργανης (7/8 στους άνδρες, όπου έχασαν τον τίτλο μόνο στο άλμα, 2/6 στις γυναίκες).

8. Κόκο Τσουρούμι (Ιαπωνία) 14,450

Κινέζικο χρώμα είχε και ο τελικός του τραμπολίνο ανδρών, όπου υπερίσχυσε ο Τσουνλόνγκ Λου, μιμούμενος την αντίστοιχη επιτυχία της συμπατριώτισσάς του Χε Γουένα στις γυναίκες, μια ημέρα νωρίτερα. Αντίθετα, ο χρυσός Ολυμπιονίκης της Αθήνας, Ουκρανός Γιούρι Νικίτιν, έμεινε στην 5η θέση.