Τα φώτα στην Εθνική γυναικών, στην πρεμιέρα του παγκόσμιου πρωταθλήματος ενόργανης

enorgani-ethniki-gynaikon-stuttgart2019_720

Η μεγάλη στιγμή έφτασε για τις Ελληνίδες αθλήτριες της ενόργανης γυμναστικής, οι οποίες θα δώσουν αύριο (Παρασκευή 04/10) τον σημαντικότερο αγώνα τους στον Ολυμπιακό κύκλο 2017-2020, συμμετέχοντας στην πρεμιέρα του προ-Ολυμπιακού παγκόσμιου πρωταθλήματος, στην Στουτγάρδη.

Η Αργυρώ Αφράτη, η Ιωάννα Ξουλόγη και η Ελβίρα Κατσάλη θα ανέβουν στο ταπί του σταδίου «Χανς Μάρτιν Σλάιερ» αναζητώντας η καθεμιά τη δική της τελειότητα, προκειμένου να εξαντλήσουν τις πιθανότητές τους για πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες «Τόκιο 2020» μέσα από το σύνθετο ατομικό. Το πολυπόθητο εισιτήριο θα πάρουν βάσει της κατάταξης του σύνθετου τουλάχιστον 20 αθλήτριες από ισάριθμες χώρες, δίχως να υπολογίζονται εκείνες που θα κερδίσουν την ομαδική Ολυμπιακή πρόκριση.

Οι Ελληνίδες πρωταθλήτριες θα αγωνιστούν στον 5ο από τους έξι ομίλους της ημέρας (19:00 – 20:45 ώρα Ελλάδας), παρουσιάζοντας διαδοχικά τα προγράμματά τους στο άλμα, στους ασύμμετρους ζυγούς, στη δοκό και στο έδαφος, με στόχο να πετύχουν σταθερές εκτελέσεις, χωρίς πτώσεις και μεγάλες βαθμολογικές μειώσεις, για να διατηρήσουν ζωντανές τις ελπίδες τους μέχρι τέλους.

Ο προκριματικός της κατηγορίας γυναικών θα συνεχιστεί και θα ολοκληρωθεί το Σάββατο (05/10), με τους υπόλοιπους έξι ομίλους, έτσι ώστε να προκύψουν οι φιναλίστ και η γενική κατάταξη τόσο στο ομαδικό όσο και στο σύνθετο ατομικό και στα επιμέρους όργανα.

Το πλήρες πρόγραμμα της διοργάνωσης (σε ώρες Ελλάδας) και οι ελληνικές συμμετοχές:

Παρασκευή 4 Οκτωβρίου
10:00 – 22:45: Προκριματικός γυναικών, 1ο σκέλος (Όμιλοι 1-6)
(Εθνική γυναικών: 5ος Όμιλος, 19:00 – 20:45)

Σάββατο 5 Οκτωβρίου
10:00 – 22:45: Προκριματικός γυναικών, 2ο σκέλος (Όμιλοι 7-12)

Κυριακή 6 Οκτωβρίου
11:00 – 23:15: Προκριματικός ανδρών, 1ο σκέλος (Όμιλοι 1-4)
(Εθνική ανδρών: 3ος Όμιλος, 17:30 – 20:15)

Δευτέρα 7 Οκτωβρίου
11:00 – 23:15: Προκριματικός ανδρών, 2ο σκέλος (Όμιλοι 5-8)

Τρίτη 8 Οκτωβρίου
15:30 – 18:05: Τελικός ομαδικού γυναικών

Τετάρτη 9 Οκτωβρίου
14:45 – 18:00: Τελικός ομαδικού ανδρών

Πέμπτη 10 Οκτωβρίου
17:00 – 19:45: Τελικός σύνθετου ατομικού γυναικών

Παρασκευή 11 Οκτωβρίου
17:00 – 20:25: Τελικός σύνθετου ατομικού ανδρών

Σάββατο 12 Οκτωβρίου
17:00 – 20:50: Τελικοί οργάνων, 1ο σκέλος
(ΑΝΔΡΕΣ: Έδαφος, Πλάγιος ίππος, Κρίκοι, ΓΥΝΑΙΚΕΣ: Άλμα, Ασύμμετροι ζυγοί)

Κυριακή 13 Οκτωβρίου
14:00 – 17:50: Τελικοί οργάνων, 2ο σκέλος
(ΑΝΔΡΕΣ: Άλμα, Δίζυγο, Μονόζυγο, ΓΥΝΑΙΚΕΣ: Δοκός ισορροπίας, Έδαφος)