Πού και πώς θα δείτε το παγκόσμιο πρωτάθλημα ρυθμικής: Αναλυτικό πρόγραμμα & μεταδόσεις

baku2019-stadium

Με απευθείας διαδικτυακές μεταδόσεις των προκριματικών και των τελικών (live stream), αλλά και με «ζωντανή» ροή αποτελεσμάτων, θα καλύψουν η FIG και οι Αζέροι «οικοδεσπότες» το προ-Ολυμπιακό παγκόσμιο πρωτάθλημα ρυθμικής γυμναστικής, που ξεκινά τη Δευτέρα (16/09) στο Μπακού και θα διαρκέσει μέχρι την ερχόμενη Κυριακή (22/09).

  • ΕΙΚΟΝΑ, ΗΧΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ, «ΖΩΝΤΑΝΑ» ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΑΚΟΥ

Το 37ο παγκόσμιο πρωτάθλημα ρυθμικής γυμναστικής δεν θα μεταδοθεί τηλεοπτικά στην ελληνική επικράτεια. Ωστόσο, το Idman Azerbaijan TV που έχει αναλάβει την τηλεοπτική παραγωγή της διοργάνωσης, θα μεταδώσει «ζωντανά» τόσο τους προκριματικούς όσο και τους τελικούς: http://www.idmantv.az/canli/idman-canli-yayim.htm
(επιλογή καναλιού “İDMAN AZƏRBAYCAN” από την καρτέλα στα αριστερά)

Επιπλέον, όλοι οι τελικοί θα προβληθούν απευθείας και μέσα από το επίσημο κανάλι της FIG στο YouTube: https://www.youtube.com/gymnasticschannel

Παράλληλα, η Διεθνής Ομοσπονδία Γυμναστικής θα παρέχει «ζωντανή» ροή αποτελεσμάτων, μέσα από την ειδική ιστοσελίδα της, που είναι αφιερωμένη στη διοργάνωση:
https://live.gymnastics.sport/schedule.php?idevent=13338

 

  • ΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΣΤΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ

Τη Δευτέρα (16/09), στην αυλαία του προκριματικού του ατομικού, στην μπάλα θα αγωνιστούν οι Ελένη Κελαϊδίτη και Ιωάννα Μαγοπούλου (15:00 – 16:20 ώρα Ελλάδας), ενώ την Τρίτη (17/09) θα εκτελέσουν τα προγράμματά τους στο στεφάνι οι Ελένη Κελαϊδίτη και Μαρία Δερβίση (09:00 – 10:20) και το ίδιο βράδυ θα διεξαχθούν οι δύο πρώτοι τελικοί οργάνων (18:30 – 19:35).

Την Τετάρτη (18/09) και οι τρεις Ελληνίδες εκπρόσωποι (Κελαϊδίτη, Δερβίση, Μαγοπούλου) θα παρουσιάσουν τα προγράμματά τους στην κορδέλα (12:55 – 14:40) και την Πέμπτη (19/09) θα ολοκληρώσουν την προσπάθειά τους στον προκριματικό αγωνιζόμενες στις κορύνες (15:05 – 16:50), ενώ το ίδιο βράδυ θα πραγματοποιηθούν οι δύο τελευταίοι τελικοί οργάνων (18:30 – 19:35).

Με βάση τις τρεις υψηλότερες βαθμολογίες κάθε αθλήτριας θα προκύψει η 24άδα των φιναλίστ στο σύνθετο ατομικό, όπου αναμένεται να βρεθεί η εμπειρότερη Ελληνίδα εκπρόσωπος, Ελένη Κελαϊδίτη. Από την πλευρά τους, η 17χρονη Μαρία Δερβίση και η 16χρονη Ιωάννα Μαγοπούλου θα επιδιώξουν μία αξιόλογη εμφάνιση, που θα τους επιτρέψει να εξελιχθούν σε μελλοντικές πρωταγωνίστριες του αθλήματος.

Την Παρασκευή (20/09) θα διεξαχθεί ο τελικός του σύνθετου ατομικού (13:30 – 19:35), όπου η Ελένη Κελαϊδίτη, εφόσον έχει εξασφαλίσει την παρουσία της μεταξύ των 24 φιναλίστ, θα διεκδικήσει ένα πλασάρισμα στο «τοπ 16», προκειμένου να πανηγυρίσει την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες «Τόκιο 2020».

Το Σάββατο (21/09) θα ανέβει στο ταπί το ελληνικό ανσάμπλ (Χρυσάνθη Αθανασακοπούλου, Χρύσα Μουτάφη, Κατερίνα Παγουλάτου, Χριστίνα Ρήγα, Ιωάννα Τζιατζιά, Δέσποινα Τούση), που θα συμμετάσχει στον 1ο από τους δύο ομίλους του σύνθετου αγώνα (13:30 – 15:10), παρουσιάζοντας προγράμματα στα 3 στεφάνια / 4 κορύνες και στις 5 μπάλες.

Η Εθνική ομάδα θα κυνηγήσει τον πολύ δύσκολο στόχο της κατάκτησης ενός από τα πέντε εισιτήρια που οδηγούν απευθείας στους Ολυμπιακούς Αγώνες «Τόκιο 2020», ή εναλλακτικά μία από τις επιπλέον θέσεις που ενδέχεται να δοθούν σε επιλαχούσες ομάδες με την ολοκλήρωση της προ-Ολυμπιακής διαδικασίας.
Παρούσες στο Μπακού θα είναι συνολικά 24 εθνικές ανσάμπλ, αλλά οι πραγματικές διεκδικήτριες της Ολυμπιακής πρόκρισης είναι 20 στον αριθμό, δεδομένου ότι οι υπόλοιπες τέσσερις έχουν ήδη εξασφαλισμένη συμμετοχή στο Τόκιο: Οι Ρωσία, Ιταλία και Βουλγαρία ως νικήτριες των μεταλλίων στο αντίστοιχο παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2018, καθώς και η Ιαπωνία, ως «οικοδέσποινα».

Την Κυριακή (22/09) θα πέσει η αυλαία των αγώνων με τους δύο τελικούς οργάνων του ανσάμπλ, στις 5 μπάλες και στα 3 στεφάνια / 4 κορύνες (13:30 – 16:00), σε καθέναν από τους οποίους θα συμμετάσχουν οι οκτώ χώρες που θα έχουν συγκεντρώσει τις υψηλότερες επιμέρους βαθμολογίες μία ημέρα νωρίτερα.

 

  • ΤΟ ΠΛΗΡΕΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗΣ

Δευτέρα 16 Σεπτεμβρίου

11:00 – 17:50: Ατομικό: Προκριματικός αγώνας, 1ο σκέλος (στεφάνι, μπάλα)
(Κελαϊδίτη, Μαγοπούλου: μπάλα, 15:00 – 16:20)

Τρίτη 17 Σεπτεμβρίου

09:00 – 16:00: Ατομικό: Προκριματικός αγώνας, 2ο σκέλος (στεφάνι, μπάλα)
(Κελαϊδίτη, Δερβίση: στεφάνι, 09:00 – 10:20)
18:30 – 19:00: Ατομικό: Τελικός στο στεφάνι
19:05 – 19:35: Ατομικό: Τελικός στην μπάλα

Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου

11:00 – 19:50: Ατομικό: Προκριματικός αγώνας, 3ο σκέλος (κορύνες, κορδέλα)
(Κελαϊδίτη, Δερβίση, Μαγοπούλου: κορδέλα, 12:55 – 14:40)

Πέμπτη 19 Σεπτεμβρίου

08:00 – 16:50: Ατομικό: Προκριματικός αγώνας, 4ο σκέλος (κορύνες, κορδέλα)
(Κελαϊδίτη, Δερβίση, Μαγοπούλου: κορύνες, 15:05 – 16:50)
18:30 – 19:00: Ατομικό: Τελικός στις κορύνες
19:05 – 19:35: Ατομικό: Τελικός στην κορδέλα

Παρασκευή 20 Σεπτεμβρίου

13:30 – 19:35: Ατομικό: Τελικός σύνθετου ατομικού

Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου

13:30 – 17:10: Ανσάμπλ: Σύνθετος αγώνας (5 μπάλες, 3 στεφάνια / 4 κορύνες)
(Ελλάδα: 13:30 – 15:10)

Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου

13:30 – 15:15: Ανσάμπλ: Τελικός στις 5 μπάλες
15:15 – 16:00: Ανσάμπλ: Τελικός στα 3 στεφάνια / 4 κορύνες