Ιστορικό μετάλλιο για την Κύπρο και τον Μάριο Γεωργίου στο ευρωπαϊκό ενόργανης

Ο εκπληκτικός Μάριος Γεωργίου χάρισε στην Κύπρο το πρώτο μετάλλιο της ιστορίας της στα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα ενόργανης γυμναστικής, κατακτώντας το χάλκινο στο σύνθετο ατομικό ανδρών στο Στσέτσιν της Πολωνίας.

Ο 21χρονος πρωταθλητής, που έχει ως προπονητή τον Παναγιώτη Πετρίδη, κέρδισε στον τελικό του σύνθετου την 3η θέση με 84,398 βαθμούς, με εξαιρετική εμφάνιση, που είχε ως αποκορύφωμα τους 14,733 β. που πήρε στο δίζυγο.

Τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης κατέκτησε ο Ρώσος Νικίτα Ναγκόρνι με 88,665 β., μπροστά από τον συμπατριώτη του Αρτούρ Νταλαλογιάν που είχε 87,832 β.. Το ίδιο δίδυμο, αλλά με αντίστροφη σειρά, είχε τις υψηλότερες βαθμολογίες και στον προκριματικό της Τετάρτης (10/04).

Στο σύνθετο ατομικό γυναικών, «βασίλισσα» αναδείχθηκε η Γαλλίδα Μελανί Ντε Ζεζούς Ντος Σάντος με 55,433 β., αφήνοντας 2η την προκάτοχο του ευρωπαϊκού τίτλου Βρετανίδα Έλι Ντάουνι (55,365 β.), ενώ την τριάδα των μεταλλίων συμπλήρωσε η κορυφαία του προκριματικού, Ρωσίδα Ανγκελίνα Μελνίκοβα (55,065 β.).