Ξεκίνημα για τους πρωταθλητές του τραμπολίνο στο παγκόσμιο της Ρωσίας (photos)

trampolino_st-petersburg2018_01

Με τη φιλοδοξία να δείξουν τον καλύτερο εαυτό τους και να φτάσουν ψηλότερα από κάθε άλλη φορά, θα μπουν την Πέμπτη (07/11) οι Έλληνες εκπρόσωποι στους προκριματικούς του παγκόσμιου πρωταθλήματος τραμπολίνο ανδρών-γυναικών, στην Αγία Πετρούπολη της Ρωσίας.

Η πρεμιέρα της διοργάνωσης περιλαμβάνει τους προκριματικούς του ατομικού τραμπολίνο, όπου στους άνδρες θα αγωνιστούν διαδοχικά οι Απόστολος Κουταβάς (11:30 – 12:30), Νίκος Σαββίδης (13:30 – 14:30), Γιάννης Τοπτίδης (15:30 – 16:30) και Μάριος Γράψας (17:00 – 18:00), κυνηγώντας την υπέρβαση που θα τους δώσει το εισιτήριο για την προνομιούχο 24άδα της ημιτελικής φάσης, ενώ στις γυναίκες θα πάρει μέρος η Λίλα Κασάπογλου (17:00 – 18:00), η οποία είναι έτοιμη να κάνει φέτος το βήμα παραπάνω και να περάσει στα ημιτελικά, έπειτα από την άτυχη κατάληξη της σπουδαίας προσπάθειάς της στις αντίστοιχες προηγούμενες διοργανώσεις (25η στο παγκόσμιο του 2017, 28η το 2015 και 26η το 2014).

Το αναλυτικό πρόγραμμα της διοργάνωσης, στα αγωνίσματα με ελληνικό ενδιαφέρον (σε ώρες Ελλάδας):

Τετάρτη 7 Νοεμβρίου
09:30 – 10:30: Ατομικό τραμπολίνο: Προκριματικός Ανδρών (1ος όμιλος)
10:30 – 11:30: Ατομικό τραμπολίνο: Προκριματικός Ανδρών (2ος όμιλος) & Γυναικών (1ος όμιλος)
11:30 – 12:30: Ατομικό τραμπολίνο: Προκριματικός Ανδρών (3ος όμιλος) (Απόστολος Κουταβάς) & Γυναικών (2ος όμιλος)
13:30 – 14:30: Ατομικό τραμπολίνο: Προκριματικός Ανδρών (4ος όμιλος) (Νίκος Σαββίδης) & Γυναικών (3ος όμιλος)
14:30 – 15:30: Ατομικό τραμπολίνο: Προκριματικός Ανδρών (5ος όμιλος) & Γυναικών (4ος όμιλος)
15:30 – 16:30: Ατομικό τραμπολίνο: Προκριματικός Ανδρών (6ος όμιλος) (Γιάννης Τοπτίδης) & Γυναικών (5ος όμιλος)
17:00 – 18:00: Ατομικό τραμπολίνο: Προκριματικός Ανδρών (7ος όμιλος) (Μάριος Γράψας) & Γυναικών (6ος όμιλος) (Λίλα Κασάπογλου)
18:00 – 19:00: Ατομικό τραμπολίνο: Προκριματικός Ανδρών (8ος όμιλος)

Πέμπτη 8 Νοεμβρίου
12:15 – 13:15: Συγχρονισμένο τραμπολίνο: Προκριματικός Ανδρών (1ος όμιλος)
13:15 – 14:15: Συγχρονισμένο τραμπολίνο: Προκριματικός Ανδρών (2ος όμιλος)
14:15 – 15:15: Συγχρονισμένο τραμπολίνο: Προκριματικός Ανδρών (3ος όμιλος) (Γράψας / Κουταβάς)

Παρασκευή 9 Νοεμβρίου
16:50 – 17:20: Συγχρονισμένο τραμπολίνο: Τελικός Ανδρών

Σάββατο 10 Νοεμβρίου
12:30 – 14:00: Ατομικό τραμπολίνο: Ημιτελικός Ανδρών & Γυναικών
16:20 – 16:50: Ατομικό τραμπολίνο: Τελικός Γυναικών
16:50 – 17:20: Ατομικό τραμπολίνο: Τελικός Ανδρών

Στιγμιότυπα από την προπόνηση των Εθνικών ομάδων στο στάδιο “SKK Peterburgsky” της Αγίας Πετρούπολης:

trampolino_st-petersburg2018_01 trampolino_st-petersburg2018_02 trampolino_st-petersburg2018_03_ethniki-andron trampolino_st-petersburg2018_04_grapsas-koutavas trampolino_st-petersburg2018_05_savvidis trampolino_st-petersburg2018_06_toptidis trampolino_st-petersburg2018_07_koutavas trampolino_st-petersburg2018_08_grapsas trampolino_st-petersburg2018_09