Αναχώρησε η ελληνική αποστολή για τους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων «Μπουένος Άιρες 2018» (photos)

anaxorisi-buenos-aires-yog-2018_01

Με όνειρα και ελπίδες για διάκριση «πέταξε» η ελληνική ομάδα για τους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων «Μπουένος Αιρες 2018», που θα γίνουν από τις 6 έως τις 18 Οκτωβρίου. Την ελληνική αποστολή, την οποία αποτελούν 14 αθλητές και 19 αθλήτριες, αποχαιρέτησε το απόγευμα της Τρίτης (02/10) στο αεροδρόμιο «Ελ. Βενιζέλος» ο Υφυπουργός Αθλητισμού Γιώργος Βασιλειάδης.

Την ελληνική Γυμναστική θα εκπροσωπήσουν στη διοργάνωση η Ελβίρα Κατσάλη στην ενόργανη γυμναστική νεανίδων, η Ιωάννα Μαγοπούλου στη ρυθμική γυμναστική και η Αντωνία Σακελλαρίδου στο τραμπολίνο νεανίδων. Μαζί τους, στην πρωτεύουσα της Αργεντινής μεταβαίνουν οι προπονητές – προπονήτριες Κώστας Βελετζέκης, Έφη Μπλέκα και Χρυσούλα Γεωργουλάκη, αντίστοιχα.

Δείτε ΕΔΩ το Φυλλάδιο της Ε.Ο.Ε. με την πλήρη σύνθεση της ελληνικής ομάδας

Στιγμιότυπα από την αναχώρηση της ελληνικής αποστολής:
anaxorisi-buenos-aires-yog-2018_07
anaxorisi-buenos-aires-yog-2018_01

anaxorisi-buenos-aires-yog-2018_02

anaxorisi-buenos-aires-yog-2018_03

anaxorisi-buenos-aires-yog-2018_04

anaxorisi-buenos-aires-yog-2018_05

anaxorisi-buenos-aires-yog-2018_06

Το πρόγραμμα της διοργάνωσης (σε ώρες Ελλάδας), στα αγωνίσματα της Γυμναστικής με ελληνικό ενδιαφέρον:

Κυριακή 7 Οκτωβρίου
20:00 – 22:45: Ενόργανη: Προκριματικός εδάφους νεανίδων

Δευτέρα 8 Οκτωβρίου
20:00 – 22:55: Ενόργανη: Προκριματικός άλματος νεανίδων
20:00 – 22:55: Τραμπολίνο: Προκριματικός νεανίδων

Τρίτη 9 Οκτωβρίου
20:00 – 23:20: Ενόργανη: Προκριματικός ασύμμετρων ζυγών νεανίδων
20:00 – 23:20: Ρυθμική: Προκριματικός στεφανιού

Τετάρτη 10 Οκτωβρίου
01:00 – 04:20: Ρυθμική: Προκριματικός μπάλας
20:00 – 23:10: Ενόργανη: Προκριματικός δοκού νεανίδων
20:00 – 23:10: Ρυθμική: Προκριματικός κορυνών

Πέμπτη 11 Οκτωβρίου
01:00 – 04:05: Ρυθμική: Προκριματικός κορδέλας

Παρασκευή 12 Οκτωβρίου
23:00 – 01:30: Ενόργανη: Τελικός σύνθετου ατομικού νεανίδων

Σάββατο 13 Οκτωβρίου
23:00 – 02:20: Ενόργανη: Τελικοί οργάνων, 1ο σκέλος (Νεανίδες: άλμα, ασύμμετροι ζυγοί)

Κυριακή 14 Οκτωβρίου
23:00 – 02:15: Τραμπολίνο: Τελικός νεανίδων

Δευτέρα 15 Οκτωβρίου
23:00 – 03:10: Ενόργανη: Τελικοί οργάνων, 2ο σκέλος (Νεανίδες: δοκός ισορροπίας, έδαφος)

Τρίτη 16 Οκτωβρίου
23:00 – 01:15: Ρυθμική: Τελικός σύνθετου ατομικού