«Αυτοκράτορας» της Ευρώπης ξανά ο καταπληκτικός Λευτέρης Πετρούνιας! (videos)

Άλλη μία χρυσή σελίδα έγραψε ο Λευτέρης Πετρούνιας, ο οποίος αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στους κρίκους για τρίτη συνεχόμενη χρονιά, σαρώνοντας στο διάβα του και στο Κλουζ!
Παράλληλα, η ελληνική γυμναστική κατέγραψε μία ιστορική διπλή επιτυχία στη ρουμανική πόλη, αφού ανάμεσα στους φιναλίστ των κρίκων ήταν και ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινίδης, τερματίζοντας στην τιμητική 6η θέση. Ποτέ άλλοτε η Ελλάδα δεν είχε διπλή εκπροσώπηση στον τελικό του ίδιου οργάνου σ’ ένα ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ενόργανης.

Η κατάμεστη από 5.000 φιλάθλους «Σάλα Πολιβαλέντα» του Κλουζ χόρεψε στους ήχους του «Ζορμπά» και υποκλίθηκε στον Λευτέρη Πετρούνια, ο οποίος επιβεβαίωσε ότι είναι μία κλάση πάνω απ’ όλους τους αντιπάλους του: Με 15,433 βαθμούς, έπειτα από μια καταπληκτική εκτέλεση του προγράμματός του (συντελεστής δυσκολίας 6,30), κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με τεράστια βαθμολογική διαφορά από τον Βρετανό Κόρτνι Τάλοχ (15,066 β.) και τον Ουκρανό Ίγκορ Ραντιβίλοφ (15,033 β.), που τον ακολούθησαν στο βάθρο.
Ο αθλητής του Δημήτρη Ράφτη ήταν ο κορυφαίος όλων και στον προκριματικό της Τετάρτης (19/04) με 15,366 β., με εξίσου χαώδη απόσταση από τους αντιπάλους του.

Το χειροκρότημα κέρδισε στους κρίκους και ο Κωνσταντίνος Κωνσταντινίδης, ο οποίος στην πρώτη του παρουσία σε τελικό μεγάλης διοργάνωσης κατέκτησε την εξαιρετική 6η θέση με 14,666 βαθμούς, παρουσιάζοντας πρόγραμμα με συντελεστή δυσκολίας 6,00.
Ο ανερχόμενος πρωταθλητής είχε πάρει την 8η θέση στον προκριματικό με 14,700 βαθμούς και έδειξε με την πρόκρισή του ότι η ελληνική ενόργανη έχει λαμπρό παρόν αλλά και μέλλον, κατορθώνοντας να αναδεικνύει όλο και περισσότερους αθλητές διεθνούς κλάσης, παρ’ όλες τις αντιξοότητες.

Για τον Πετρούνια, αυτός είναι ο τρίτος ευρωπαϊκός τίτλος και μάλιστα συνεχόμενος, έπειτα από τους αντίστοιχους θριάμβους του το 2015 στο Μονπελιέ και το 2016 στη Βέρνη, καθώς και το συνολικά τέταρτο μετάλλιό του στο θεσμό, αφού είχε κερδίσει το χάλκινο στο ντεμπούτο του το 2011 στο Βερολίνο.

Επιπλέον, ο Έλληνας «άρχοντας των κρίκων» μετρά πλέον έξι διαδοχικά χρυσά μετάλλια σε όλες τις μεγάλες διοργανώσεις από το 2015 και μετά, αφού στα τρία ευρωπαϊκά πρωταθλήματα έρχονται να προστεθούν οι νίκες στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2015, στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες της ίδιας χρονιάς και φυσικά στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Η ελληνική αποστολή επιστρέφει τη Δευτέρα (24/04) μέσω Βουκουρεστίου με την πτήση “RO 273” της “Tarom” και αναμένεται να αφιχθεί στο αεροδρόμιο «Ελ. Βενιζέλος» στις 18:05 το απόγευμα.

Στους υπόλοιπους τελικούς οργάνων της ημέρας, ξεχώρισε η επικράτηση στο έδαφος του θρυλικού Μαριάν Ντραγκουλέσκου, που αποθεώθηκε από τους Ρουμάνους συμπατριώτες του και έφτασε στην συγκομιδή – ρεκόρ των δέκα χρυσών μεταλλίων στο θεσμό, ξεπερνώντας τα εννιά της Νάντια Κομανέτσι.

Πρωταθλητές Ευρώπης αναδείχθηκαν επίσης ο Ρώσος Νταβίντ Μπελιάβσκι στον πλάγιο ίππο, υποσκελίζοντας τον Ούγγρο κάτοχο έξι τίτλων Κρίστιαν Μπέρκι, η Γαλλίδα Κολίν Ντεβιγιάρ στο άλμα και η Βελγίδα Νίνα Ντερβέλ στους ασύμμετρους ζυγούς.

Η αυλαία του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ενόργανης του Κλουζ πέφτει την Κυριακή (23/04) με το δεύτερο σκέλος των τελικών οργάνων (Άνδρες: άλμα, δίζυγο, μονόζυγο, Γυναίκες: δοκός ισορροπίας, έδαφος).

Δείτε όλα τα βίντεο από το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, στο κανάλι της Ε.Γ.Ο. στο YouTube!