Ραντεβού στην αίθουσα «Ι. Μελισσανίδης» της Θεσσαλονίκης για ακόμα περισσότερα χρυσά μετάλλια δίνουν τα αστέρια της ελληνικής ενόργανης γυμναστικής, που θα αγωνιστούν στο φετινό πανελλήνιο πρωτάθλημα ανδρών-γυναικών, το Σαββατοκύριακο 4-5 Μαρτίου.
Από την ίδρυση της Ε.Γ.Ο., το 1997, ο κορυφαίος εγχώριος θεσμός έχει αναδείξει περισσότερους από 60 πρωταθλητές και πρωταθλήτριες Ελλάδας, ανάμεσα στους οποίους υπάρχουν μανιώδεις «συλλέκτες τίτλων», με συγκομιδή και επιτεύγματα που εντυπωσιάζουν:
-Ο Βλάσης Μάρας έχει τους περισσότερους τίτλους στο σύνθετο ατομικό ανδρών (5 και μάλιστα συνεχόμενους, μεταξύ 2002 και 2006), ενώ τον ακολουθεί κατά πόδας ο Νίκος Ηλιόπουλος (4). Παρομοίως, η Βασιλική Μιλλούση είναι η πολυνίκης στο σύνθετο ατομικό γυναικών (5 τίτλοι).
-Ο Βλάσης Μάρας έχει τις περισσότερες νίκες σ’ ένα όργανο (9 τίτλοι στο μονόζυγο), αλλά και αθροιστικά στην ιστορία του θεσμού (19 χρυσά σε ατομικά αγωνίσματα, στο διάστημα 2001-2015).
-Η Βασιλική Μιλλούση κατέχει τα αντίστοιχα ρεκόρ στις γυναίκες, με 7 τίτλους στη δοκό, αλλά και συνολικά 16 χρυσά μετάλλια στο διάστημα 2001-2016.
-Ο Δημοσθένης Ταμπάκος έχει πετύχει τις περισσότερες συνεχόμενες νίκες σ’ ένα αγώνισμα (6 διαδοχικοί τίτλοι στους κρίκους, μεταξύ 1997 και 2002).
-Μεγάλοι απόντες από τη λίστα των θριαμβευτών των πανελληνίων πρωταθλημάτων της Ε.Γ.Ο. είναι ο Ιωάννης Μελισσανίδης, ο οποίος για διάφορους λόγους δεν συνέβη να αγωνιστεί στον θεσμό, όπως και ο Λευτέρης Κοσμίδης, που υπήρξε πανελληνιονίκης ως έφηβος το 2007 αλλά δεν συμμετείχε ποτέ στους τελικούς οργάνων της κατηγορίας ανδρών στη δεκαετία που ακολούθησε.
Η «χρυσή βίβλος», με τους νικητές και τις νικήτριες στα πανελλήνια πρωταθλήματα ενόργανης γυμναστικής που έχουν πραγματοποιηθεί από την ίδρυση της Ε.Γ.Ο. το 1997:
ΠΟΛΥΝΙΚΕΣ ΑΘΛΗΤΕΣ (ΣΥΝΟΛΟ ΧΡΥΣΩΝ ΜΕΤΑΛΛΙΩΝ ΣΕ ΑΤΟΜΙΚΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ)
ΑΝΔΡΕΣ
Βλάσης Μάρας: 19 χρυσά
Δημοσθένης Ταμπάκος: 10 χρυσά
Δημήτρης Μαρκούσης: 10 χρυσά
Νίκος Ηλιόπουλος: 10 χρυσά
Βασίλης Τσολακίδης: 9 χρυσά
ΓΥΝΑΙΚΕΣ
Βασιλική Μιλλούση: 16 χρυσά
Βάσω Τσαβδαρίδου: 9 χρυσά
Σοφία Καργιώτη: 6 χρυσά
Δήμητρα Καστρίτση: 6 χρυσά
ΠΟΛΥΝΙΚΕΣ ΑΘΛΗΤΕΣ ΑΝΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑ
ΑΝΔΡΕΣ
Σύνθετο ατομικό: Βλάσης Μάρας (5), Νίκος Ηλιόπουλος (4)
Έδαφος: Κώστας Μπαρμπάκης (3), Δημήτρης Μαρκούσης (3), Μιχάλης Δουλκερίδης (3)
Πλάγιος ίππος: Νίκος Κεντημένος (3), Βασίλης Παπαβασιλείου (3), Μπάμπης Καϊλίδης (3)
Κρίκοι: Δημοσθένης Ταμπάκος (7), Χρήστος Λυμπανοβνός (4)
Άλμα: Σταύρος Κέκελος (3)
Δίζυγο: Βασίλης Τσολακίδης (5), Δημήτρης Μαρκούσης (3), Παναγιώτης Τούγκας (3), Νίκος Ηλιόπουλος (3)
Μονόζυγο: Βλάσης Μάρας (9), Λεωνίδας Τζαβάρας (3), Μπάμπης Καϊλίδης (3)
ΓΥΝΑΙΚΕΣ
Σύνθετο ατομικό: Βασιλική Μιλλούση (5), Στεφανί Μπισμπίκου (3)
Άλμα: Σοφία Καργιώτη (2), Βάσω Τσαβδαρίδου (2), Βασιλική Γεωργακοπούλου (2), Μυρόπη Χριστοφιλάκη (2), Μαρία Παρσαντανιάν (2)
Ασύμμετροι ζυγοί: Βασιλική Μιλλούση (3), Ελισάβετ Τσάκου (3)
Δοκός ισορροπίας: Βασιλική Μιλλούση (7)
Έδαφος: Δήμητρα Καστρίτση (4), Λίνα Μητράκου (3)
ΟΛΟΙ ΟΙ ΝΙΚΗΤΕΣ ΣΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΕΙΚΟΣΑΕΤΙΑΣ
ΑΝΔΡΕΣ
Σύνθετο ατομικό:
1997: Γιώργος Ελλησιάδης (Ορφέας Καλαμαριάς)
1998: Νίκος Κεντημένος (Αλέξανδρος Θεσσαλονίκης)
1999: Νίκος Κεντημένος (Αλέξανδρος Θεσσαλονίκης)
2000: Γιώργος Ελλησιάδης (Ορφέας Καλαμαριάς)
2001: Βασίλης Τσολακίδης (Α.Γ.Σ. Πυραμίδα)
2002: Βλάσης Μάρας (Ειρήνη Περιστερίου)
2003: Βλάσης Μάρας (Ειρήνη Περιστερίου)
2004: Βλάσης Μάρας (Ειρήνη Περιστερίου)
2005: Βλάσης Μάρας (Ειρήνη Περιστερίου)
2006: Βλάσης Μάρας (Ειρήνη Περιστερίου)
2007: Χρήστος Λυμπανοβνός (Α.Γ.Ο. Πάτρας)
2008: Δημήτρης Μαρκούσης (Ολυμπιακή Φλόγα)
2009: Δημήτρης Μαρκούσης (Ολυμπιακή Φλόγα)
2010: Χρήστος Λυμπανοβνός (Ειρήνη Περιστερίου)
2011: Νίκος Ηλιόπουλος (Α.Γ.Ο. Πάτρας)
2012: Δημήτρης Μαρκούσης (Ολυμπιακή Φλόγα)
2013: Μπάμπης Καϊλίδης (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης)
2014: Νίκος Ηλιόπουλος (Α.Γ.Ο. Πάτρας)
2015: Νίκος Ηλιόπουλος (Α.Γ.Ο. Πάτρας)
2016: Νίκος Ηλιόπουλος (Α.Γ.Ο. Πάτρας)
Έδαφος:
1997: Νίκος Κεντημένος (Αλέξανδρος Θεσσαλονίκης)
1998: Γιώργος Ελλησιάδης (Ορφέας Καλαμαριάς)
1999: Χρήστος Φανδρίδης (Πανιώνιος)
2000: Νίκος Κεντημένος (Αλέξανδρος Θεσσαλονίκης)
2001: Βλάσης Μάρας (Ειρήνη Περιστερίου)
2002: Κώστας Μπαρμπάκης (Παλμός Καβάλας)
2003: Κώστας Μπαρμπάκης (Παλμός Καβάλας)
2004: Χρήστος Λυμπανοβνός (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
2005: Κώστας Μπαρμπάκης (Παλμός Καβάλας)
2006: Γιώργος Τσιόπουλος (Πανθεσσαλονίκειος)
2007: Μιχάλης Δουλκερίδης (Ορφέας Καλαμαριάς)
2008: Μιχάλης Δουλκερίδης (Ορφέας Καλαμαριάς)
2009: Δημήτρης Μαρκούσης (Ολυμπιακή Φλόγα)
2010: Δημήτρης Μαρκούσης (Ολυμπιακή Φλόγα)
2011: Θόδωρος Μπουτάκης (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης)
2012: Δημήτρης Μαρκούσης (Ολυμπιακή Φλόγα)
2013: Γιώργος Βότσης (Αθλητική Ακαδημία Καλαμαριάς) και Παναγιώτης Τούγκας (Ειρήνη Περιστερίου)
2014: Νίκος Κρανίτης (Δ.Α.Σ. Αργυρούπολης)
2015: Λευτέρης Πετρούνιας (Ειρήνη Περιστερίου)
2016: Μιχάλης Δουλκερίδης (Α.Γ.Σ. Πυραμίδα)
Πλάγιος ίππος:
1997: Δημοσθένης Ταμπάκος (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
1998: Νίκος Κεντημένος (Αλέξανδρος Θεσσαλονίκης)
1999: Νίκος Κεντημένος (Αλέξανδρος Θεσσαλονίκης)
2000: Νίκος Κεντημένος (Αλέξανδρος Θεσσαλονίκης)
2001: Λεωνίδας Τζαβάρας (Άρης Νίκαιας)
2002: Αλέξης Ξυλογιάννης (Διαγόρας Αμπελοκήπων)
2003: Βασίλης Παπαβασιλείου (Πανθεσσαλονίκειος)
2004: Βλάσης Μάρας (Ειρήνη Περιστερίου) και Βασίλης Παπαβασιλείου (Πανθεσσαλονίκειος)
2005: Βασίλης Παπαβασιλείου (Πανθεσσαλονίκειος)
2006: Δημήτρης Κουλαξίδης (Α.Γ.Ο. Πάτρας)
2007: Βλάσης Μάρας (Ειρήνη Περιστερίου)
2008: Βασίλης Τσολακίδης (Διαγόρας Αμπελοκήπων)
2009: Μπάμπης Καϊλίδης (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης)
2010: Ξενοφών Κοσμίδης (Ειρήνη Περιστερίου)
2011: Νίκος Ηλιόπουλος (Α.Γ.Ο. Πάτρας)
2012: Μπάμπης Καϊλίδης (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης) και Γιάννης Τούγκας (Ειρήνη Περιστερίου)
2013: Μπάμπης Καϊλίδης (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης) και Χρήστος Λυμπανοβνός (Ειρήνη Περιστερίου)
2014: Βασίλης Κόλλιας (Α.Γ.Ο. Πάτρας)
2015: Βασίλης Κόλλιας (Α.Γ.Ο. Πάτρας)
2016: Γιώργος-Χρήστος Χατζηευσταθίου (Ολυμπιακή Φλόγα)
Κρίκοι:
1997: Δημοσθένης Ταμπάκος (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
1998: Δημοσθένης Ταμπάκος (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
1999: Δημοσθένης Ταμπάκος (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
2000: Δημοσθένης Ταμπάκος (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
2001: Δημοσθένης Ταμπάκος (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
2002: Δημοσθένης Ταμπάκος (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
2003: Χρήστος Δασκαλάκης (Πανιώνιος)
2004: Δημοσθένης Ταμπάκος (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
2005: Χρήστος Λυμπανοβνός (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
2006: Χρήστος Δασκαλάκης (Πανιώνιος)
2007: Χρήστος Λυμπανοβνός (Α.Γ.Ο. Πάτρας)
2008: Χρήστος Λυμπανοβνός (Γ.Ε. Περιστερίου)
2009: Λευτέρης Πετρούνιας (Γ.Ε. Περιστερίου)
2010: Χρήστος Λυμπανοβνός (Ειρήνη Περιστερίου)
2011: Νίκος Ηλιόπουλος (Α.Γ.Ο. Πάτρας)
2012: Κώστας Κωνσταντινίδης (Γ.Ε. Περιστερίου)
2013: Κώστας Κωνσταντινίδης (Γ.Ε. Περιστερίου)
2014: Λευτέρης Πετρούνιας (Ειρήνη Περιστερίου)
2015: Λευτέρης Πετρούνιας (Ειρήνη Περιστερίου)
2016: Κώστας Κωνσταντινίδης (Γ.Ε. Περιστερίου)
Άλμα:
1997: Βασίλης Τσολακίδης (Α.Γ.Σ. Πυραμίδα)
1998: Αρτούρ Γεριμιάν (Άρης Νίκαιας)
1999: Χρήστος Φανδρίδης (Πανιώνιος)
2000: Κώστας Μπαρμπάκης (Παλμός Καβάλας)
2001: Γιώργος Τσιόπουλος (Πανθεσσαλονίκειος)
2002: Γιώργος Τσιόπουλος (Πανθεσσαλονίκειος)
2003: Κώστας Μπαρμπάκης (Παλμός Καβάλας)
2004: Δημήτρης Μαρκούσης (Ολυμπιακή Φλόγα)
2005: Βλάσης Μάρας (Ειρήνη Περιστερίου)
2006: Μιχάλης Δουλκερίδης (Ορφέας Καλαμαριάς)
2007: Σταύρος Κέκελος (Ειρήνη Περιστερίου)
2008: Μιχάλης Δουλκερίδης (Ορφέας Καλαμαριάς)
2009: Σταύρος Κέκελος (Ειρήνη Περιστερίου)
2010: Σταύρος Κέκελος (Ειρήνη Περιστερίου)
2011: Γιάννης Τούγκας (Ειρήνη Περιστερίου)
2012: Χριστόφορος-Άγγελος Κωνσταντινίδης (Διαγόρας Αμπελοκήπων)
2013: Παναγιώτης Τούγκας (Ειρήνη Περιστερίου)
2014: Βασίλης Κόλλιας (Α.Γ.Ο. Πάτρας)
2015: Νίκος Κρανίτης (Δ.Α.Σ. Αργυρούπολης)
2016: Νίκος Κρανίτης (Δ.Α.Σ. Αργυρούπολης)
Δίζυγο:
1997: Γιώργος Ελλησιάδης (Ορφέας Καλαμαριάς)
1998: Δημοσθένης Ταμπάκος (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
1999: Δημοσθένης Ταμπάκος (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
2000: Βασίλης Τσολακίδης (Α.Γ.Σ. Πυραμίδα)
2001: Βασίλης Τσολακίδης (Α.Γ.Σ. Πυραμίδα)
2002: Βλάσης Μάρας (Ειρήνη Περιστερίου)
2003: Λεωνίδας Τζαβάρας (Άρης Νίκαιας)
2004: Βασίλης Τσολακίδης (Α.Γ.Σ. Πυραμίδα)
2005: Βαγγέλης Πατρινός (Θεμιστοκλής)
2006: Παναγιώτης Τούγκας (Ειρήνη Περιστερίου)
2007: Δημήτρης Μαρκούσης (Ολυμπιακή Φλόγα)
2008: Βασίλης Τσολακίδης (Διαγόρας Αμπελοκήπων)
2009: Δημήτρης Μαρκούσης (Ολυμπιακή Φλόγα)
2010: Βασίλης Τσολακίδης (Διαγόρας Αμπελοκήπων)
2011: Γιάννης Τούγκας (Ειρήνη Περιστερίου) και Παναγιώτης Τούγκας (Ειρήνη Περιστερίου)
2012: Δημήτρης Μαρκούσης (Ολυμπιακή Φλόγα)
2013: Παναγιώτης Τούγκας (Ειρήνη Περιστερίου)
2014: Νίκος Ηλιόπουλος (Α.Γ.Ο. Πάτρας)
2015: Νίκος Ηλιόπουλος (Α.Γ.Ο. Πάτρας) και Γιώργος-Χρήστος Χατζηευσταθίου (Ολυμπιακή Φλόγα)
2016: Νίκος Ηλιόπουλος (Α.Γ.Ο. Πάτρας)
Μονόζυγο:
1997: Βασίλης Τσολακίδης (Α.Γ.Σ. Πυραμίδα)
1998: Λεωνίδας Τζαβάρας (Άρης Νίκαιας)
1999: Νίκος Κεντημένος (Αλέξανδρος Θεσσαλονίκης)
2000: Αλέξανδρος Νάκος (Ειρήνη Περιστερίου)
2001: Βλάσης Μάρας (Ειρήνη Περιστερίου)
2002: Λεωνίδας Τζαβάρας (Άρης Νίκαιας)
2003: Λεωνίδας Τζαβάρας (Άρης Νίκαιας)
2004: Βλάσης Μάρας (Ειρήνη Περιστερίου)
2005: Βλάσης Μάρας (Ειρήνη Περιστερίου)
2006: Γιάννης Ζαχαριάδης (Διαγόρας Αμπελοκήπων) και Μπάμπης Καϊλίδης (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης)
2007: Βλάσης Μάρας (Ειρήνη Περιστερίου)
2008: Βλάσης Μάρας (Ειρήνη Περιστερίου)
2009: Μπάμπης Καϊλίδης (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης)
2010: Βλάσης Μάρας (Ειρήνη Περιστερίου)
2011: Νίκος Ηλιόπουλος (Α.Γ.Ο. Πάτρας)
2012: Βλάσης Μάρας (Ειρήνη Περιστερίου)
2013: Μπάμπης Καϊλίδης (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης)
2014: Βλάσης Μάρας (Ειρήνη Περιστερίου)
2015: Βλάσης Μάρας (Ειρήνη Περιστερίου)
2016: Μιχάλης Δουλκερίδης (Α.Γ.Σ. Πυραμίδα)
ΓΥΝΑΙΚΕΣ
Σύνθετο ατομικό:
1997: Βάσω Τσαβδαρίδου (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
1998: Σοφία Καργιώτη (Πρωτέας Αιγάλεω)
1999: Ευαγγελία Ταμουρίδου (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης)
2000: Τάνια Ισαακίδου (Διαγόρας Αμπελοκήπων)
2001: Κατερίνα Χριστοφορίδου (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης)
2002: Βασιλική Μιλλούση (Γ.Σ. Καλλιθέας)
2003: Βάσω Τσαβδαρίδου (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
2004: Μαρία Αποστολίδη (Πανιώνιος)
2005: Μαρία Αποστολίδη (Πανιώνιος)
2006: Στεφανί Μπισμπίκου (Πρωτέας Αιγάλεω)
2007: Στεφανί Μπισμπίκου (Πρωτέας Αιγάλεω)
2008: Στεφανί Μπισμπίκου (Πρωτέας Αιγάλεω)
2009: Βασιλική Μιλλούση (Γ.Σ. Καλλιθέας)
2010: Βασιλική Μιλλούση (Γ.Σ. Καλλιθέας)
2011: Ελισάβετ Τσάκου (Άτλας Πατρών)
2012: Βασιλική Μιλλούση (Γ.Σ. Καλλιθέας)
2013: Μαρία Σίμου (Νηρέας Ν. Περάμου) και Μυρόπη Χριστοφιλάκη (Ειρήνη Περιστερίου)
2014: Βασιλική Μιλλούση (Γ.Σ. Καλλιθέας)
2015: Ιωάννα Ξουλόγη (Ορφέας Καλαμαριάς)
2016: Αργυρώ Αφράτη (Ευρίπειος)
Άλμα:
1997: Σοφία Καργιώτη (Πρωτέας Αιγάλεω)
1998: Σοφία Καργιώτη (Πρωτέας Αιγάλεω)
1999: Τατιάνα Τσάλιου (Ορφέας Καλαμαριάς)
2000: Δήμητρα Καστρίτση (Σπάρτακος)
2001: Κατερίνα Χριστοφορίδου (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης)
2002: Βάσω Τσαβδαρίδου (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
2003: Βάσω Τσαβδαρίδου (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος) και Σοφία Τσεγκέλη (Πρωτέας Αιγάλεω)
2004: Ευγενία Ζαφειράκη (Ειρήνη Περιστερίου)
2005: Μαρία Αποστολίδη (Πανιώνιος)
2006: Βασιλική Γεωργακοπούλου (Ειρήνη Περιστερίου)
2007: Μαρία Παρσαντανιάν (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
2008: Βασιλική Γεωργακοπούλου (Ειρήνη Περιστερίου)
2009: Βικτωρία Τσακαλίδου (Πανθεσσαλονίκειος)
2010: Μέρα Νταλαντυσέ (Πανιώνιος)
2011: Ιωάννα Ξουλόγη (Ορφέας Καλαμαριάς)
2012: Μυρόπη Χριστοφιλάκη (Ειρήνη Περιστερίου)
2013: Μυρόπη Χριστοφιλάκη (Ειρήνη Περιστερίου)
2014: Κωνσταντίνα Αποσπόρη (Ειρήνη Περιστερίου)
2015: Μήνα-Γεσθημανή Βαρθολομαίου (Πρωτέας Αιγάλεω)
2016: Μαρία Παρσαντανιάν (Α.Σ.Κ.Α. Προμηθέας Ξάνθης)
Ασύμμετροι ζυγοί:
1997: Βάσω Τσαβδαρίδου (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
1998: Σοφία Καργιώτη (Πρωτέας Αιγάλεω)
1999: Ευαγγελία Ταμουρίδου (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης)
2000: Τάνια Ισαακίδου (Διαγόρας Αμπελοκήπων)
2001: Βασιλική Μιλλούση (Γ.Σ. Καλλιθέας)
2002: Βασιλική Μιλλούση (Γ.Σ. Καλλιθέας)
2003: Βάσω Τσαβδαρίδου (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
2004: Μαρία Αποστολίδη (Πανιώνιος)
2005: Βικτωρία Τσακαλίδου (Πανθεσσαλονίκειος)
2006: Βασιλική Γεωργακοπούλου (Ειρήνη Περιστερίου)
2007: Ευγενία Ζαφειράκη (Ειρήνη Περιστερίου)
2008: Βασιλική Γεωργακοπούλου (Ειρήνη Περιστερίου)
2009: Βασιλική Μιλλούση (Γ.Σ. Καλλιθέας)
2010: Βικτωρία Τσακαλίδου (Πανθεσσαλονίκειος)
2011: Ελισάβετ Τσάκου (Άτλας Πατρών)
2012: Δήμητρα Σταματιάδου (Ορφέας Καλαμαριάς)
2013: Μυρόπη Χριστοφιλάκη (Ειρήνη Περιστερίου)
2014: Ελισάβετ Τσάκου (Άτλας Πατρών)
2015: Ιωάννα Ξουλόγη (Ορφέας Καλαμαριάς) και Ελισάβετ Τσάκου (Άτλας Πατρών)
2016: Αργυρώ Αφράτη (Ευρίπειος)
Δοκός ισορροπίας:
1997: Κωνσταντίνα Μαργαρίτη (Πρωτέας Αιγάλεω)
1998: Σοφία Καργιώτη (Πρωτέας Αιγάλεω)
1999: Κατερίνα Παυλίδου (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης)
2000: Τάνια Ισαακίδου (Διαγόρας Αμπελοκήπων)
2001: Βασιλική Μιλλούση (Γ.Σ. Καλλιθέας)
2002: Βασιλική Μιλλούση (Γ.Σ. Καλλιθέας)
2003: Βάσω Τσαβδαρίδου (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
2004: Δήμητρα Καστρίτση (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος) και Στεφανί Μπισμπίκου (Πρωτέας Αιγάλεω)
2005: Μαρία Αποστολίδη (Πανιώνιος)
2006: Στεφανί Μπισμπίκου (Πρωτέας Αιγάλεω)
2007: Βασιλική Μιλλούση (Γ.Σ. Καλλιθέας)
2008: Βικτωρία Τσακαλίδου (Πανθεσσαλονίκειος)
2009: Βασιλική Μιλλούση (Γ.Σ. Καλλιθέας)
2010: Βασιλική Μιλλούση (Γ.Σ. Καλλιθέας)
2011: Λίνα Μητράκου (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος) και Μαρία-Μαγδαληνή Τριχοπούλου (Ορφέας Καλαμαριάς)
2012: Δήμητρα Σταματιάδου (Ορφέας Καλαμαριάς)
2013: Μαρία-Μαγδαληνή Τριχοπούλου (Ορφέας Καλαμαριάς)
2014: Ελισάβετ Τσάκου (Άτλας Πατρών)
2015: Βασιλική Μιλλούση (Γ.Σ. Καλλιθέας)
2016: Βασιλική Μιλλούση (Γ.Σ. Καλλιθέας)
Έδαφος:
1997: Βάσω Τσαβδαρίδου (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
1998: Σοφία Καργιώτη (Πρωτέας Αιγάλεω)
1999: Κατερίνα Δεληβέρη (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης)
2000: Δήμητρα Καστρίτση (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
2001: Δήμητρα Καστρίτση (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
2002: Δήμητρα Καστρίτση (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
2003: Βάσω Τσαβδαρίδου (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
2004: Δήμητρα Καστρίτση (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
2005: Βικτωρία Τσακαλίδου (Πανθεσσαλονίκειος)
2006: Στεφανί Μπισμπίκου (Πρωτέας Αιγάλεω)
2007: Μαρία Παρσαντανιάν (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
2008: Παυλίνα Παντελίδου (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
2009: Λίνα Μητράκου (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
2010: Λίνα Μητράκου (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
2011: Λίνα Μητράκου (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
2012: Δήμητρα Σταματιάδου (Ορφέας Καλαμαριάς)
2013: Μυρόπη Χριστοφιλάκη (Ειρήνη Περιστερίου)
2014: Μαρία-Μαγδαληνή Τριχοπούλου (Ορφέας Καλαμαριάς)
2015: Ιωάννα Ξουλόγη (Ορφέας Καλαμαριάς)
2016: Βασιλική Μιλλούση (Γ.Σ. Καλλιθέας)
ΕΦΗΒΟΙ
Σύνθετο ατομικό:
1997: Αλέξανδρος Νάκος (Ειρήνη Περιστερίου)
1998: Βλάσης Μάρας (Ειρήνη Περιστερίου)
1999: Βλάσης Μάρας (Ειρήνη Περιστερίου)
2000: Χρήστος Λυμπανοβνός (Αρχέλαος Κατερίνης)
2001: Δημήτρης Μαρκούσης (Ολυμπιακή Φλόγα)
2002: Αργύρης Κουδούνας (Ολυμπιακή Φλόγα)
2003: Δημήτρης Μαρκούσης (Ολυμπιακή Φλόγα)
2004: Ξενοφών Κοσμίδης (Ο.Φ. Νέας Ιωνίας)
2005: Σταύρος Κέκελος (Ειρήνη Περιστερίου)
2006: Σταύρος Κέκελος (Ειρήνη Περιστερίου)
2007: Λευτέρης Κοσμίδης (Α.Γ.Ο. Πάτρας)
2008: Δημήτρης-Μάριος Κουλής (Α.Γ.Ο. Πάτρας)
2009: Γιώργος Γεωργιάδης (Διαγόρας Αμπελοκήπων)
2010: Νίκος Ηλιόπουλος (Α.Γ.Ο. Πάτρας)
2011: Χριστόφορος-Άγγελος Κωνσταντινίδης (Διαγόρας Αμπελοκήπων)
2012: Μάτζιντ-Μιχάλης Αλ Ζουμπέιντι (Αθλητική Ακαδημία Καλαμαριάς)
2013: Αντώνης Τανταλίδης (Δ.Α.Σ. Αργυρούπολης)
2014: Αντώνης Τανταλίδης (Δ.Α.Σ. Αργυρούπολης)
2015: Άγγελος Κοντεσίδης (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης)
2016: Γιώργος Προβιάς (Ο.Κ.Α. Αρκάδι)
ΝΕΑΝΙΔΕΣ
Σύνθετο ατομικό:
1997: Τάνια Ισαακίδου (Διαγόρας Αμπελοκήπων)
1998: Κατερίνα Χριστοφορίδου (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης)
1999: Βασιλική Μιλλούση (Γ.Σ. Καλλιθέας)
2000: Άννα Ισαακίδου (Διαγόρας Αμπελοκήπων)
2001: Στεφανί Μπισμπίκου (Πρωτέας Αιγάλεω)
2002: Στεφανί Μπισμπίκου (Πρωτέας Αιγάλεω)
2003: Στεφανί Μπισμπίκου (Πρωτέας Αιγάλεω)
2004: Βασιλική Γεωργακοπούλου (Ειρήνη Περιστερίου)
2005: Ευαγγελία Τσιουνάκου (Ειρήνη Περιστερίου)
2006: Άννα Ορφανού (Α.Γ.Ο. Πάτρας)
2007: Ανδριάνα Συρίγου – Αντωνίου (Ειρήνη Περιστερίου)
2008: Σοφιάννα Μακαντάση (Πανιώνιος)
2009: Μαρία-Μαγδαληνή Τριχοπούλου (Ορφέας Καλαμαριάς)
2010: Ελισάβετ Τσάκου (Άτλας Πατρών)
2011: Μαρία Σίμου (Νηρέας Ν. Περάμου)
2012: Ευαγγελία Πλυτά (Ειρήνη Περιστερίου)
2013: Αργυρώ Αφράτη (Ευρίπειος)
2014: Μήνα-Γεθσημανή Βαρθολομαίου (Πρωτέας Αιγάλεω)
2015: Ελπίδα-Παρθένα Γιεμενιτζόγλου (Ειρήνη Περιστερίου)
2016: Γεωργία Ανανιάδου (Α.Ο. Γυμναστική Αναγέννηση)