Η «χρυσή βίβλος» των πανελληνίων πρωταθλημάτων ενόργανης: Οι «συλλέκτες τίτλων» στα 20 χρόνια ζωής της Ε.Γ.Ο.

enorgani-panellinio2008-maras

Ραντεβού στην αίθουσα «Ι. Μελισσανίδης» της Θεσσαλονίκης για ακόμα περισσότερα χρυσά μετάλλια δίνουν τα αστέρια της ελληνικής ενόργανης γυμναστικής, που θα αγωνιστούν στο φετινό πανελλήνιο πρωτάθλημα ανδρών-γυναικών, το Σαββατοκύριακο 4-5 Μαρτίου.

Από την ίδρυση της Ε.Γ.Ο., το 1997, ο κορυφαίος εγχώριος θεσμός έχει αναδείξει περισσότερους από 60 πρωταθλητές και πρωταθλήτριες Ελλάδας, ανάμεσα στους οποίους υπάρχουν μανιώδεις «συλλέκτες τίτλων», με συγκομιδή και επιτεύγματα που εντυπωσιάζουν:

Βλάσης Μάρας έχει τους περισσότερους τίτλους στο σύνθετο ατομικό ανδρών (5 και μάλιστα συνεχόμενους, μεταξύ 2002 και 2006), ενώ τον ακολουθεί κατά πόδας ο Νίκος Ηλιόπουλος (4). Παρομοίως, η Βασιλική Μιλλούση είναι η πολυνίκης στο σύνθετο ατομικό γυναικών (5 τίτλοι).

Βλάσης Μάρας έχει τις περισσότερες νίκες σ’ ένα όργανο (9 τίτλοι στο μονόζυγο), αλλά και αθροιστικά στην ιστορία του θεσμού (19 χρυσά σε ατομικά αγωνίσματα, στο διάστημα 2001-2015).

Βασιλική Μιλλούση κατέχει τα αντίστοιχα ρεκόρ στις γυναίκες, με 7 τίτλους στη δοκό, αλλά και συνολικά 16 χρυσά μετάλλια στο διάστημα 2001-2016.

Δημοσθένης Ταμπάκος έχει πετύχει τις περισσότερες συνεχόμενες νίκες σ’ ένα αγώνισμα (6 διαδοχικοί τίτλοι στους κρίκους, μεταξύ 1997 και 2002).

-Μεγάλοι απόντες από τη λίστα των θριαμβευτών των πανελληνίων πρωταθλημάτων της Ε.Γ.Ο. είναι ο Ιωάννης Μελισσανίδης, ο οποίος για διάφορους λόγους δεν συνέβη να αγωνιστεί στον θεσμό, όπως και ο Λευτέρης Κοσμίδης, που υπήρξε πανελληνιονίκης ως έφηβος το 2007 αλλά δεν συμμετείχε ποτέ στους τελικούς οργάνων της κατηγορίας ανδρών στη δεκαετία που ακολούθησε.

Η «χρυσή βίβλος», με τους νικητές και τις νικήτριες στα πανελλήνια πρωταθλήματα ενόργανης γυμναστικής που έχουν πραγματοποιηθεί από την ίδρυση της Ε.Γ.Ο. το 1997:

ΠΟΛΥΝΙΚΕΣ ΑΘΛΗΤΕΣ (ΣΥΝΟΛΟ ΧΡΥΣΩΝ ΜΕΤΑΛΛΙΩΝ ΣΕ ΑΤΟΜΙΚΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ)

ΑΝΔΡΕΣ
Βλάσης Μάρας: 19 χρυσά
Δημοσθένης Ταμπάκος: 10 χρυσά
Δημήτρης Μαρκούσης: 10 χρυσά
Νίκος Ηλιόπουλος: 10 χρυσά
Βασίλης Τσολακίδης: 9 χρυσά

ΓΥΝΑΙΚΕΣ
Βασιλική Μιλλούση: 16 χρυσά
Βάσω Τσαβδαρίδου: 9 χρυσά
Σοφία Καργιώτη: 6 χρυσά
Δήμητρα Καστρίτση: 6 χρυσά

 

ΠΟΛΥΝΙΚΕΣ ΑΘΛΗΤΕΣ ΑΝΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑ

ΑΝΔΡΕΣ
Σύνθετο ατομικό: Βλάσης Μάρας (5), Νίκος Ηλιόπουλος (4)
Έδαφος: Κώστας Μπαρμπάκης (3), Δημήτρης Μαρκούσης (3), Μιχάλης Δουλκερίδης (3)
Πλάγιος ίππος: Νίκος Κεντημένος (3), Βασίλης Παπαβασιλείου (3), Μπάμπης Καϊλίδης (3)
Κρίκοι: Δημοσθένης Ταμπάκος (7), Χρήστος Λυμπανοβνός (4)
Άλμα: Σταύρος Κέκελος (3)
Δίζυγο: Βασίλης Τσολακίδης (5), Δημήτρης Μαρκούσης (3), Παναγιώτης Τούγκας (3), Νίκος Ηλιόπουλος (3)
Μονόζυγο: Βλάσης Μάρας (9), Λεωνίδας Τζαβάρας (3), Μπάμπης Καϊλίδης (3)

ΓΥΝΑΙΚΕΣ
Σύνθετο ατομικό: Βασιλική Μιλλούση (5), Στεφανί Μπισμπίκου (3)
Άλμα: Σοφία Καργιώτη (2), Βάσω Τσαβδαρίδου (2), Βασιλική Γεωργακοπούλου (2), Μυρόπη Χριστοφιλάκη (2), Μαρία Παρσαντανιάν (2)
Ασύμμετροι ζυγοί: Βασιλική Μιλλούση (3), Ελισάβετ Τσάκου (3)
Δοκός ισορροπίας: Βασιλική Μιλλούση (7)
Έδαφος: Δήμητρα Καστρίτση (4), Λίνα Μητράκου (3)

 

ΟΛΟΙ ΟΙ ΝΙΚΗΤΕΣ ΣΤΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΕΙΚΟΣΑΕΤΙΑΣ

ΑΝΔΡΕΣ

Σύνθετο ατομικό:
1997: Γιώργος Ελλησιάδης (Ορφέας Καλαμαριάς)
1998: Νίκος Κεντημένος (Αλέξανδρος Θεσσαλονίκης)
1999: Νίκος Κεντημένος (Αλέξανδρος Θεσσαλονίκης)
2000: Γιώργος Ελλησιάδης (Ορφέας Καλαμαριάς)
2001: Βασίλης Τσολακίδης (Α.Γ.Σ. Πυραμίδα)
2002: Βλάσης Μάρας (Ειρήνη Περιστερίου)
2003: Βλάσης Μάρας (Ειρήνη Περιστερίου)
2004: Βλάσης Μάρας (Ειρήνη Περιστερίου)
2005: Βλάσης Μάρας (Ειρήνη Περιστερίου)
2006: Βλάσης Μάρας (Ειρήνη Περιστερίου)
2007: Χρήστος Λυμπανοβνός (Α.Γ.Ο. Πάτρας)
2008: Δημήτρης Μαρκούσης (Ολυμπιακή Φλόγα)
2009: Δημήτρης Μαρκούσης (Ολυμπιακή Φλόγα)
2010: Χρήστος Λυμπανοβνός (Ειρήνη Περιστερίου)
2011: Νίκος Ηλιόπουλος (Α.Γ.Ο. Πάτρας)
2012: Δημήτρης Μαρκούσης (Ολυμπιακή Φλόγα)
2013: Μπάμπης Καϊλίδης (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης)
2014: Νίκος Ηλιόπουλος (Α.Γ.Ο. Πάτρας)
2015: Νίκος Ηλιόπουλος (Α.Γ.Ο. Πάτρας)
2016: Νίκος Ηλιόπουλος (Α.Γ.Ο. Πάτρας)

Έδαφος:
1997: Νίκος Κεντημένος (Αλέξανδρος Θεσσαλονίκης)
1998: Γιώργος Ελλησιάδης (Ορφέας Καλαμαριάς)
1999: Χρήστος Φανδρίδης (Πανιώνιος)
2000: Νίκος Κεντημένος (Αλέξανδρος Θεσσαλονίκης)
2001: Βλάσης Μάρας (Ειρήνη Περιστερίου)
2002: Κώστας Μπαρμπάκης (Παλμός Καβάλας)
2003: Κώστας Μπαρμπάκης (Παλμός Καβάλας)
2004: Χρήστος Λυμπανοβνός (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
2005: Κώστας Μπαρμπάκης (Παλμός Καβάλας)
2006: Γιώργος Τσιόπουλος (Πανθεσσαλονίκειος)
2007: Μιχάλης Δουλκερίδης (Ορφέας Καλαμαριάς)
2008: Μιχάλης Δουλκερίδης (Ορφέας Καλαμαριάς)
2009: Δημήτρης Μαρκούσης (Ολυμπιακή Φλόγα)
2010: Δημήτρης Μαρκούσης (Ολυμπιακή Φλόγα)
2011: Θόδωρος Μπουτάκης (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης)
2012: Δημήτρης Μαρκούσης (Ολυμπιακή Φλόγα)
2013: Γιώργος Βότσης (Αθλητική Ακαδημία Καλαμαριάς) και Παναγιώτης Τούγκας (Ειρήνη Περιστερίου)
2014: Νίκος Κρανίτης (Δ.Α.Σ. Αργυρούπολης)
2015: Λευτέρης Πετρούνιας (Ειρήνη Περιστερίου)
2016: Μιχάλης Δουλκερίδης (Α.Γ.Σ. Πυραμίδα)

Πλάγιος ίππος:
1997: Δημοσθένης Ταμπάκος (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
1998: Νίκος Κεντημένος (Αλέξανδρος Θεσσαλονίκης)
1999: Νίκος Κεντημένος (Αλέξανδρος Θεσσαλονίκης)
2000: Νίκος Κεντημένος (Αλέξανδρος Θεσσαλονίκης)
2001: Λεωνίδας Τζαβάρας (Άρης Νίκαιας)
2002: Αλέξης Ξυλογιάννης (Διαγόρας Αμπελοκήπων)
2003: Βασίλης Παπαβασιλείου (Πανθεσσαλονίκειος)
2004: Βλάσης Μάρας (Ειρήνη Περιστερίου) και Βασίλης Παπαβασιλείου (Πανθεσσαλονίκειος)
2005: Βασίλης Παπαβασιλείου (Πανθεσσαλονίκειος)
2006: Δημήτρης Κουλαξίδης (Α.Γ.Ο. Πάτρας)
2007: Βλάσης Μάρας (Ειρήνη Περιστερίου)
2008: Βασίλης Τσολακίδης (Διαγόρας Αμπελοκήπων)
2009: Μπάμπης Καϊλίδης (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης)
2010: Ξενοφών Κοσμίδης (Ειρήνη Περιστερίου)
2011: Νίκος Ηλιόπουλος (Α.Γ.Ο. Πάτρας)
2012: Μπάμπης Καϊλίδης (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης) και Γιάννης Τούγκας (Ειρήνη Περιστερίου)
2013: Μπάμπης Καϊλίδης (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης) και Χρήστος Λυμπανοβνός (Ειρήνη Περιστερίου)
2014: Βασίλης Κόλλιας (Α.Γ.Ο. Πάτρας)
2015: Βασίλης Κόλλιας (Α.Γ.Ο. Πάτρας)
2016: Γιώργος-Χρήστος Χατζηευσταθίου (Ολυμπιακή Φλόγα)

Κρίκοι:
1997: Δημοσθένης Ταμπάκος (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
1998: Δημοσθένης Ταμπάκος (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
1999: Δημοσθένης Ταμπάκος (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
2000: Δημοσθένης Ταμπάκος (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
2001: Δημοσθένης Ταμπάκος (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
2002: Δημοσθένης Ταμπάκος (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
2003: Χρήστος Δασκαλάκης (Πανιώνιος)
2004: Δημοσθένης Ταμπάκος (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
2005: Χρήστος Λυμπανοβνός (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
2006: Χρήστος Δασκαλάκης (Πανιώνιος)
2007: Χρήστος Λυμπανοβνός (Α.Γ.Ο. Πάτρας)
2008: Χρήστος Λυμπανοβνός (Γ.Ε. Περιστερίου)
2009: Λευτέρης Πετρούνιας (Γ.Ε. Περιστερίου)
2010: Χρήστος Λυμπανοβνός (Ειρήνη Περιστερίου)
2011: Νίκος Ηλιόπουλος (Α.Γ.Ο. Πάτρας)
2012: Κώστας Κωνσταντινίδης (Γ.Ε. Περιστερίου)
2013: Κώστας Κωνσταντινίδης (Γ.Ε. Περιστερίου)
2014: Λευτέρης Πετρούνιας (Ειρήνη Περιστερίου)
2015: Λευτέρης Πετρούνιας (Ειρήνη Περιστερίου)
2016: Κώστας Κωνσταντινίδης (Γ.Ε. Περιστερίου)

Άλμα:
1997: Βασίλης Τσολακίδης (Α.Γ.Σ. Πυραμίδα)
1998: Αρτούρ Γεριμιάν (Άρης Νίκαιας)
1999: Χρήστος Φανδρίδης (Πανιώνιος)
2000: Κώστας Μπαρμπάκης (Παλμός Καβάλας)
2001: Γιώργος Τσιόπουλος (Πανθεσσαλονίκειος)
2002: Γιώργος Τσιόπουλος (Πανθεσσαλονίκειος)
2003: Κώστας Μπαρμπάκης (Παλμός Καβάλας)
2004: Δημήτρης Μαρκούσης (Ολυμπιακή Φλόγα)
2005: Βλάσης Μάρας (Ειρήνη Περιστερίου)
2006: Μιχάλης Δουλκερίδης (Ορφέας Καλαμαριάς)
2007: Σταύρος Κέκελος (Ειρήνη Περιστερίου)
2008: Μιχάλης Δουλκερίδης (Ορφέας Καλαμαριάς)
2009: Σταύρος Κέκελος (Ειρήνη Περιστερίου)
2010: Σταύρος Κέκελος (Ειρήνη Περιστερίου)
2011: Γιάννης Τούγκας (Ειρήνη Περιστερίου)
2012: Χριστόφορος-Άγγελος Κωνσταντινίδης (Διαγόρας Αμπελοκήπων)
2013: Παναγιώτης Τούγκας (Ειρήνη Περιστερίου)
2014: Βασίλης Κόλλιας (Α.Γ.Ο. Πάτρας)
2015: Νίκος Κρανίτης (Δ.Α.Σ. Αργυρούπολης)
2016: Νίκος Κρανίτης (Δ.Α.Σ. Αργυρούπολης)

Δίζυγο:
1997: Γιώργος Ελλησιάδης (Ορφέας Καλαμαριάς)
1998: Δημοσθένης Ταμπάκος (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
1999: Δημοσθένης Ταμπάκος (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
2000: Βασίλης Τσολακίδης (Α.Γ.Σ. Πυραμίδα)
2001: Βασίλης Τσολακίδης (Α.Γ.Σ. Πυραμίδα)
2002: Βλάσης Μάρας (Ειρήνη Περιστερίου)
2003: Λεωνίδας Τζαβάρας (Άρης Νίκαιας)
2004: Βασίλης Τσολακίδης (Α.Γ.Σ. Πυραμίδα)
2005: Βαγγέλης Πατρινός (Θεμιστοκλής)
2006: Παναγιώτης Τούγκας (Ειρήνη Περιστερίου)
2007: Δημήτρης Μαρκούσης (Ολυμπιακή Φλόγα)
2008: Βασίλης Τσολακίδης (Διαγόρας Αμπελοκήπων)
2009: Δημήτρης Μαρκούσης (Ολυμπιακή Φλόγα)
2010: Βασίλης Τσολακίδης (Διαγόρας Αμπελοκήπων)
2011: Γιάννης Τούγκας (Ειρήνη Περιστερίου) και Παναγιώτης Τούγκας (Ειρήνη Περιστερίου)
2012: Δημήτρης Μαρκούσης (Ολυμπιακή Φλόγα)
2013: Παναγιώτης Τούγκας (Ειρήνη Περιστερίου)
2014: Νίκος Ηλιόπουλος (Α.Γ.Ο. Πάτρας)
2015: Νίκος Ηλιόπουλος (Α.Γ.Ο. Πάτρας) και Γιώργος-Χρήστος Χατζηευσταθίου (Ολυμπιακή Φλόγα)
2016: Νίκος Ηλιόπουλος (Α.Γ.Ο. Πάτρας)

Μονόζυγο:
1997: Βασίλης Τσολακίδης (Α.Γ.Σ. Πυραμίδα)
1998: Λεωνίδας Τζαβάρας (Άρης Νίκαιας)
1999: Νίκος Κεντημένος (Αλέξανδρος Θεσσαλονίκης)
2000: Αλέξανδρος Νάκος (Ειρήνη Περιστερίου)
2001: Βλάσης Μάρας (Ειρήνη Περιστερίου)
2002: Λεωνίδας Τζαβάρας (Άρης Νίκαιας)
2003: Λεωνίδας Τζαβάρας (Άρης Νίκαιας)
2004: Βλάσης Μάρας (Ειρήνη Περιστερίου)
2005: Βλάσης Μάρας (Ειρήνη Περιστερίου)
2006: Γιάννης Ζαχαριάδης (Διαγόρας Αμπελοκήπων) και Μπάμπης Καϊλίδης (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης)
2007: Βλάσης Μάρας (Ειρήνη Περιστερίου)
2008: Βλάσης Μάρας (Ειρήνη Περιστερίου)
2009: Μπάμπης Καϊλίδης (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης)
2010: Βλάσης Μάρας (Ειρήνη Περιστερίου)
2011: Νίκος Ηλιόπουλος (Α.Γ.Ο. Πάτρας)
2012: Βλάσης Μάρας (Ειρήνη Περιστερίου)
2013: Μπάμπης Καϊλίδης (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης)
2014: Βλάσης Μάρας (Ειρήνη Περιστερίου)
2015: Βλάσης Μάρας (Ειρήνη Περιστερίου)
2016: Μιχάλης Δουλκερίδης (Α.Γ.Σ. Πυραμίδα)

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

Σύνθετο ατομικό:
1997: Βάσω Τσαβδαρίδου (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
1998: Σοφία Καργιώτη (Πρωτέας Αιγάλεω)
1999: Ευαγγελία Ταμουρίδου (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης)
2000: Τάνια Ισαακίδου (Διαγόρας Αμπελοκήπων)
2001: Κατερίνα Χριστοφορίδου (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης)
2002: Βασιλική Μιλλούση (Γ.Σ. Καλλιθέας)
2003: Βάσω Τσαβδαρίδου (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
2004: Μαρία Αποστολίδη (Πανιώνιος)
2005: Μαρία Αποστολίδη (Πανιώνιος)
2006: Στεφανί Μπισμπίκου (Πρωτέας Αιγάλεω)
2007: Στεφανί Μπισμπίκου (Πρωτέας Αιγάλεω)
2008: Στεφανί Μπισμπίκου (Πρωτέας Αιγάλεω)
2009: Βασιλική Μιλλούση (Γ.Σ. Καλλιθέας)
2010: Βασιλική Μιλλούση (Γ.Σ. Καλλιθέας)
2011: Ελισάβετ Τσάκου (Άτλας Πατρών)
2012: Βασιλική Μιλλούση (Γ.Σ. Καλλιθέας)
2013: Μαρία Σίμου (Νηρέας Ν. Περάμου) και Μυρόπη Χριστοφιλάκη (Ειρήνη Περιστερίου)
2014: Βασιλική Μιλλούση (Γ.Σ. Καλλιθέας)
2015: Ιωάννα Ξουλόγη (Ορφέας Καλαμαριάς)
2016: Αργυρώ Αφράτη (Ευρίπειος)

Άλμα:
1997: Σοφία Καργιώτη (Πρωτέας Αιγάλεω)
1998: Σοφία Καργιώτη (Πρωτέας Αιγάλεω)
1999: Τατιάνα Τσάλιου (Ορφέας Καλαμαριάς)
2000: Δήμητρα Καστρίτση (Σπάρτακος)
2001: Κατερίνα Χριστοφορίδου (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης)
2002: Βάσω Τσαβδαρίδου (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
2003: Βάσω Τσαβδαρίδου (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος) και Σοφία Τσεγκέλη (Πρωτέας Αιγάλεω)
2004: Ευγενία Ζαφειράκη (Ειρήνη Περιστερίου)
2005: Μαρία Αποστολίδη (Πανιώνιος)
2006: Βασιλική Γεωργακοπούλου (Ειρήνη Περιστερίου)
2007: Μαρία Παρσαντανιάν (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
2008: Βασιλική Γεωργακοπούλου (Ειρήνη Περιστερίου)
2009: Βικτωρία Τσακαλίδου (Πανθεσσαλονίκειος)
2010: Μέρα Νταλαντυσέ (Πανιώνιος)
2011: Ιωάννα Ξουλόγη (Ορφέας Καλαμαριάς)
2012: Μυρόπη Χριστοφιλάκη (Ειρήνη Περιστερίου)
2013: Μυρόπη Χριστοφιλάκη (Ειρήνη Περιστερίου)
2014: Κωνσταντίνα Αποσπόρη (Ειρήνη Περιστερίου)
2015: Μήνα-Γεσθημανή Βαρθολομαίου (Πρωτέας Αιγάλεω)
2016: Μαρία Παρσαντανιάν (Α.Σ.Κ.Α. Προμηθέας Ξάνθης)

Ασύμμετροι ζυγοί:
1997: Βάσω Τσαβδαρίδου (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
1998: Σοφία Καργιώτη (Πρωτέας Αιγάλεω)
1999: Ευαγγελία Ταμουρίδου (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης)
2000: Τάνια Ισαακίδου (Διαγόρας Αμπελοκήπων)
2001: Βασιλική Μιλλούση (Γ.Σ. Καλλιθέας)
2002: Βασιλική Μιλλούση (Γ.Σ. Καλλιθέας)
2003: Βάσω Τσαβδαρίδου (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
2004: Μαρία Αποστολίδη (Πανιώνιος)
2005: Βικτωρία Τσακαλίδου (Πανθεσσαλονίκειος)
2006: Βασιλική Γεωργακοπούλου (Ειρήνη Περιστερίου)
2007: Ευγενία Ζαφειράκη (Ειρήνη Περιστερίου)
2008: Βασιλική Γεωργακοπούλου (Ειρήνη Περιστερίου)
2009: Βασιλική Μιλλούση (Γ.Σ. Καλλιθέας)
2010: Βικτωρία Τσακαλίδου (Πανθεσσαλονίκειος)
2011: Ελισάβετ Τσάκου (Άτλας Πατρών)
2012: Δήμητρα Σταματιάδου (Ορφέας Καλαμαριάς)
2013: Μυρόπη Χριστοφιλάκη (Ειρήνη Περιστερίου)
2014: Ελισάβετ Τσάκου (Άτλας Πατρών)
2015: Ιωάννα Ξουλόγη (Ορφέας Καλαμαριάς) και Ελισάβετ Τσάκου (Άτλας Πατρών)
2016: Αργυρώ Αφράτη (Ευρίπειος)

Δοκός ισορροπίας:
1997: Κωνσταντίνα Μαργαρίτη (Πρωτέας Αιγάλεω)
1998: Σοφία Καργιώτη (Πρωτέας Αιγάλεω)
1999: Κατερίνα Παυλίδου (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης)
2000: Τάνια Ισαακίδου (Διαγόρας Αμπελοκήπων)
2001: Βασιλική Μιλλούση (Γ.Σ. Καλλιθέας)
2002: Βασιλική Μιλλούση (Γ.Σ. Καλλιθέας)
2003: Βάσω Τσαβδαρίδου (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
2004: Δήμητρα Καστρίτση (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος) και Στεφανί Μπισμπίκου (Πρωτέας Αιγάλεω)
2005: Μαρία Αποστολίδη (Πανιώνιος)
2006: Στεφανί Μπισμπίκου (Πρωτέας Αιγάλεω)
2007: Βασιλική Μιλλούση (Γ.Σ. Καλλιθέας)
2008: Βικτωρία Τσακαλίδου (Πανθεσσαλονίκειος)
2009: Βασιλική Μιλλούση (Γ.Σ. Καλλιθέας)
2010: Βασιλική Μιλλούση (Γ.Σ. Καλλιθέας)
2011: Λίνα Μητράκου (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος) και Μαρία-Μαγδαληνή Τριχοπούλου (Ορφέας Καλαμαριάς)
2012: Δήμητρα Σταματιάδου (Ορφέας Καλαμαριάς)
2013: Μαρία-Μαγδαληνή Τριχοπούλου (Ορφέας Καλαμαριάς)
2014: Ελισάβετ Τσάκου (Άτλας Πατρών)
2015: Βασιλική Μιλλούση (Γ.Σ. Καλλιθέας)
2016: Βασιλική Μιλλούση (Γ.Σ. Καλλιθέας)

Έδαφος:
1997: Βάσω Τσαβδαρίδου (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
1998: Σοφία Καργιώτη (Πρωτέας Αιγάλεω)
1999: Κατερίνα Δεληβέρη (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης)
2000: Δήμητρα Καστρίτση (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
2001: Δήμητρα Καστρίτση (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
2002: Δήμητρα Καστρίτση (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
2003: Βάσω Τσαβδαρίδου (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
2004: Δήμητρα Καστρίτση (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
2005: Βικτωρία Τσακαλίδου (Πανθεσσαλονίκειος)
2006: Στεφανί Μπισμπίκου (Πρωτέας Αιγάλεω)
2007: Μαρία Παρσαντανιάν (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
2008: Παυλίνα Παντελίδου (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
2009: Λίνα Μητράκου (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
2010: Λίνα Μητράκου (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
2011: Λίνα Μητράκου (Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος)
2012: Δήμητρα Σταματιάδου (Ορφέας Καλαμαριάς)
2013: Μυρόπη Χριστοφιλάκη (Ειρήνη Περιστερίου)
2014: Μαρία-Μαγδαληνή Τριχοπούλου (Ορφέας Καλαμαριάς)
2015: Ιωάννα Ξουλόγη (Ορφέας Καλαμαριάς)
2016: Βασιλική Μιλλούση (Γ.Σ. Καλλιθέας)

ΕΦΗΒΟΙ

Σύνθετο ατομικό:
1997: Αλέξανδρος Νάκος (Ειρήνη Περιστερίου)
1998: Βλάσης Μάρας (Ειρήνη Περιστερίου)
1999: Βλάσης Μάρας (Ειρήνη Περιστερίου)
2000: Χρήστος Λυμπανοβνός (Αρχέλαος Κατερίνης)
2001: Δημήτρης Μαρκούσης (Ολυμπιακή Φλόγα)
2002: Αργύρης Κουδούνας (Ολυμπιακή Φλόγα)
2003: Δημήτρης Μαρκούσης (Ολυμπιακή Φλόγα)
2004: Ξενοφών Κοσμίδης (Ο.Φ. Νέας Ιωνίας)
2005: Σταύρος Κέκελος (Ειρήνη Περιστερίου)
2006: Σταύρος Κέκελος (Ειρήνη Περιστερίου)
2007: Λευτέρης Κοσμίδης (Α.Γ.Ο. Πάτρας)
2008: Δημήτρης-Μάριος Κουλής (Α.Γ.Ο. Πάτρας)
2009: Γιώργος Γεωργιάδης (Διαγόρας Αμπελοκήπων)
2010: Νίκος Ηλιόπουλος (Α.Γ.Ο. Πάτρας)
2011: Χριστόφορος-Άγγελος Κωνσταντινίδης (Διαγόρας Αμπελοκήπων)
2012: Μάτζιντ-Μιχάλης Αλ Ζουμπέιντι (Αθλητική Ακαδημία Καλαμαριάς)
2013: Αντώνης Τανταλίδης (Δ.Α.Σ. Αργυρούπολης)
2014: Αντώνης Τανταλίδης (Δ.Α.Σ. Αργυρούπολης)
2015: Άγγελος Κοντεσίδης (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης)
2016: Γιώργος Προβιάς (Ο.Κ.Α. Αρκάδι)

ΝΕΑΝΙΔΕΣ

Σύνθετο ατομικό:
1997: Τάνια Ισαακίδου (Διαγόρας Αμπελοκήπων)
1998: Κατερίνα Χριστοφορίδου (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης)
1999: Βασιλική Μιλλούση (Γ.Σ. Καλλιθέας)
2000: Άννα Ισαακίδου (Διαγόρας Αμπελοκήπων)
2001: Στεφανί Μπισμπίκου (Πρωτέας Αιγάλεω)
2002: Στεφανί Μπισμπίκου (Πρωτέας Αιγάλεω)
2003: Στεφανί Μπισμπίκου (Πρωτέας Αιγάλεω)
2004: Βασιλική Γεωργακοπούλου (Ειρήνη Περιστερίου)
2005: Ευαγγελία Τσιουνάκου (Ειρήνη Περιστερίου)
2006: Άννα Ορφανού (Α.Γ.Ο. Πάτρας)
2007: Ανδριάνα Συρίγου – Αντωνίου (Ειρήνη Περιστερίου)
2008: Σοφιάννα Μακαντάση (Πανιώνιος)
2009: Μαρία-Μαγδαληνή Τριχοπούλου (Ορφέας Καλαμαριάς)
2010: Ελισάβετ Τσάκου (Άτλας Πατρών)
2011: Μαρία Σίμου (Νηρέας Ν. Περάμου)
2012: Ευαγγελία Πλυτά (Ειρήνη Περιστερίου)
2013: Αργυρώ Αφράτη (Ευρίπειος)
2014: Μήνα-Γεθσημανή Βαρθολομαίου (Πρωτέας Αιγάλεω)
2015: Ελπίδα-Παρθένα Γιεμενιτζόγλου (Ειρήνη Περιστερίου)
2016: Γεωργία Ανανιάδου (Α.Ο. Γυμναστική Αναγέννηση)