Αγωνιστικό Καλεντάρι 2017

calendar

 

Δείτε ΕΔΩ και «κατεβάστε» στον υπολογιστή σας
το πλήρες Εθνικό & Διεθνές Αγωνιστικό Ημερολόγιο της Ε.Γ.Ο. για το 2017

Δείτε επίσης: Αλλαγές ημερομηνιών σε διοργανώσεις της Ε.Γ.Ο. (14/02/2017)

ΔΙΕΘΝΕΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ 2017

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΠΟΣ

19-23 Απριλίου

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ατομικού Ενόργανης Γυμναστικής Ανδρών – Γυναικών

Κλουζ Ναπόκα (Ρουμανία)

19-21 Μαΐου

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ρυθμικής Γυμναστικής Βουδαπέστη (Ουγγαρία)
26-30 Ιουλίου World Gym for Life Challenge

Βέστφολντ (Νορβηγία)

30 Αυγούστου – 03 Σεπτεμβρίου

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ρυθμικής Γυμναστικής Πέζαρο (Ιταλία)

20-24 Σεπτεμβρίου

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Αεροβικής Γυμναστικής Ανδρών – Γυναικών, Εφήβων – Νεανίδων

Ανκόνα (Ιταλία)

02-08 Οκτωβρίου Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ενόργανης Γυμναστικής

Μόντρεαλ (Καναδάς)

06-12 Νοεμβρίου

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Τραμπολίνο Σόφια (Βουλγαρία)
13-19 Νοεμβρίου Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ηλικιών Τραμπολίνο

Σόφια (Βουλγαρία)

 

ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΕΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΕΣ Ε.Γ.Ο.

Α’ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ: Αθήνα – Νήσοι Αιγαίου – Εύβοια – Ανατολική Στερεά
Β’ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ: Μακεδονία – Θράκη – Θεσσαλία
Γ’ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ: Πελοπόννησος – Νήσοι Ιονίου – Αιτωλοακαρνανία – Ήπειρος – Ευρυτανία – Φωκίδα
Δ’ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ: Κρήτη – Δωδεκάνησα

 

ΕΝΟΡΓΑΝΗ: ΕΘΝΙΚΟ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ 2017

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΠΟΣ
04-05 Μαρτίου Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Α’ & Β’ κατηγοριών
(ανδρών – γυναικών / εφήβων – νεανίδων)

Θεσσαλονίκη

11-12 Μαρτίου

Α’ Φάση Γ’ κατηγορίας (παίδων – κορασίδων)
Β’ περιφέρειας
Θεσσαλονίκη
18-19 Μαρτίου Α’ Φάση Γ’ κατηγορίας (παίδων – κορασίδων)
Α’ – Γ’ περιφερειών

Αθήνα

02-03 Απριλίου

Α’ Φάση Γ’ & Δ’ κατηγοριών
(παίδων – κορασίδων / παμπαίδων – παγκορασίδων)
Δ’ περιφέρειας
Ρέθυμνο

29-30 Απριλίου

Α’ Φάση Δ’ κατηγορίας (παμπαίδων – παγκορασίδων)
Β’ περιφέρειας
Θεσσαλονίκη
06-07 Μαΐου Α’ Φάση Δ’ κατηγορίας (παμπαίδων – παγκορασίδων)
Α’ – Γ’ περιφερειών

Αθήνα

12 Μαΐου

Προτεινόμενη ημερομηνία για Σχολικό Πρωτάθλημα Αθήνα

13-14 Μαΐου

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Γ’ κατηγορίας
(παίδων – κορασίδων)

Αθήνα

03-04 Ιουνίου Τελική Φάση Δ’ κατηγορίας (παμπαίδων – παγκορασίδων)
Β’ περιφέρειας

Θεσσαλονίκη

10-11 Ιουνίου

Τελική Φάση Δ’ κατηγορίας (παμπαίδων – παγκορασίδων)
Α’ – Γ’ – Δ’ περιφερειών
Αθήνα
15-16 Νοεμβρίου

Κύπελλο Γ’ κατηγορίας

Σημείωση: Σε περίπτωση που υπάρχει υποψηφιότητα από πόλη ή φορέα για τη διοργάνωση οποιασδήποτε φάσης αγώνα, θα πρέπει να κατατεθεί στην Ομοσπονδία έως τις 05 Ιανουαρίου 2017.

ΡΥΘΜΙΚΗ: ΕΘΝΙΚΟ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ 2017

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΠΟΣ
18-19 Φεβρουαρίου

Κύπελλο «Ελπίδων» Γ’ – Δ’ κατηγοριών

11-12 Μαρτίου Προκριματικός Αγώνας Α’ – Β’ κατηγοριών (γυναικών – νεανίδων)
Α’ – Γ’ – Δ’ περιφερειών
Αθήνα
18-19 Μαρτίου Προκριματικός Αγώνας Α’ – Β’ κατηγοριών (γυναικών – νεανίδων)
Β’ περιφέρειας
Θεσσαλονίκη
01-02-03 Απριλίου Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Α’ κατηγορίας (γυναικών),
Αγώνας πρόκρισης για Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ensemble (νεανίδων)
Αθήνα
22-23-24 Απριλίου Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Β’ κατηγορίας (νεανίδων)
Κύπελλο «Ensemble» Α’ – Β’ κατηγοριών
Θεσσαλονίκη
06-07 Μαΐου Προκριματικός Αγώνας Γ’ κατηγορίας (κορασίδων)
Β’ περιφέρειας
Θεσσαλονίκη
12 Μαΐου Προτεινόμενη ημερομηνία για Σχολικό Πρωτάθλημα Αθήνα
13-14 Μαΐου Προκριματικός Αγώνας Γ’ κατηγορίας (κορασίδων)
Α’ – Δ’ περιφερειών
Αθήνα
20-21 Μαΐου Προκριματικός Αγώνας Γ’ – Δ’ κατηγοριών
(κορασίδων – παγκορασίδων)
Γ’ περιφέρειας
Πάτρα
27-28 Μαΐου Τελική Φάση Γ’ κατηγορίας (κορασίδων)
Β’ περιφέρειας
Θεσσαλονίκη
03-04 Ιουνίου Τελική Φάση Γ’ κατηγορίας (κορασίδων)
Α’ – Γ’ – Δ’ περιφερειών
Αθήνα
10-11 Ιουνίου Προκριματικός Αγώνας Δ’ κατηγορίας (παγκορασίδων)
Β’ περιφέρειας
Λιτόχωρο
17-18 Ιουνίου Προκριματικός Αγώνας Δ’ κατηγορίας (παγκορασίδων)
Α’ – Δ’ περιφερειών
Αθήνα
24 – 25 Ιουνίου Τελική Φάση Δ’ κατηγορίας (παγκορασίδων)
Β’ περιφέρειας
Θεσσαλονίκη
08-09 Ιουλίου Τελική Φάση Δ’ κατηγορίας (παγκορασίδων)
Α’ – Γ’ – Δ’ περιφερειών
Αθήνα
Τέλος Οκτωβρίου Κύπελλο «Νεανίδων – Γυναικών» Αθήνα
Τέλος Οκτωβρίου Κύπελλο «Κορασίδων –  Παγκορασίδων» Θεσσαλονίκη
Νοέμβριος

Ensemble Α’ – Β’ κατηγοριών
(Προκριματικός – Πανελλήνιο Πρωτάθλημα)

Ensemble Γ’ – Δ’ κατηγοριών
(Α’ Φάσεις – Τελικές Φάσεις)

Σημείωση: Σε περίπτωση που υπάρχει υποψηφιότητα από πόλη ή φορέα για τη διοργάνωση οποιασδήποτε φάσης αγώνα, θα πρέπει να κατατεθεί στην Ομοσπονδία έως τις 05 Ιανουαρίου 2017.

ΤΡΑΜΠΟΛΙΝΟ: ΕΘΝΙΚΟ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ 2017

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΠΟΣ
Φεβρουάριος

Διασυλλογικοί Αγώνες Αθλητικών Ενώσεων

04-05 Μαρτίου

Περιφερειακός & Προκριματικός Αγώνας Α’ – Β’ – Γ’ κατηγοριών & Προκριματική Φάση Δ’ κατηγορίας (ανδρών – γυναικών / εφήβων – νεανίδων / παίδων – κορασίδων / παμπαίδων – παγκορασίδων)
Γ’ περιφέρειας

Αμαλιάδα

11-12 Μαρτίου

Περιφερειακός & Προκριματικός Αγώνας Α’ – Β’ – Γ’ κατηγοριών & Προκριματική Φάση Δ’ κατηγορίας (ανδρών – γυναικών / εφήβων – νεανίδων / παίδων – κορασίδων / παμπαίδων – παγκορασίδων)
Α’ περιφέρειας

Αθήνα

18-19 Μαρτίου

Περιφερειακός & Προκριματικός Αγώνας Α’ – Β’ – Γ’ κατηγοριών & Προκριματική Φάση Δ’ κατηγορίας (ανδρών – γυναικών / εφήβων – νεανίδων / παίδων – κορασίδων / παμπαίδων – παγκορασίδων)
Β’ περιφέρειας

Θεσσαλονίκη

08-09 Απριλίου

Περιφερειακός & Προκριματικός Αγώνας Α’ – Β’ – Γ’ κατηγοριών & Προκριματική Φάση Δ’ κατηγορίας (ανδρών – γυναικών / εφήβων – νεανίδων / παίδων – κορασίδων / παμπαίδων – παγκορασίδων)
Δ’ περιφέρειαςΠανελλήνιο Πρωτάθλημα Διαδρόμου
Ηράκλειο Κρήτης
28 Απριλίου Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα

Αθήνα

29-30 Απριλίου

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Α’ – Β’ – Γ’ κατηγοριών (ανδρών – γυναικών / εφήβων – νεανίδων / παίδων – κορασίδων) Αθήνα
13-14 Μαΐου Τελική Φάση Δ’ κατηγορίας (παμπαίδων – παγκορασίδων)
Α’ – Γ’ – Δ’ περιφερειών

Αθήνα

20-21 Μαΐου

Τελική Φάση Δ’ κατηγορίας (παμπαίδων – παγκορασίδων)
Β’ περιφέρειας
Θεσσαλονίκη
Οκτώβριος

Κύπελλο Α’ – Β’ – Γ’ – Δ’ κατηγοριών

Σημείωση: Σε περίπτωση που υπάρχει υποψηφιότητα από πόλη ή φορέα για τη διοργάνωση οποιασδήποτε φάσης αγώνα, θα πρέπει να κατατεθεί στην Ομοσπονδία έως τις 05 Ιανουαρίου 2017.

ΑΚΡΟΒΑΤΙΚΗ: ΕΘΝΙΚΟ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ 2017

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΠΟΣ
08-09 Απριλίου Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Α’ – Β’ – Γ’ κατηγοριών
(ανδρών – γυναικών / εφήβων – νεανίδων / παίδων – κορασίδων)& Τελική Φάση Δ’ – Ε’ κατηγοριών (παμπαίδων – παγκορασίδων)

Αθήνα

 

ΑΕΡΟΒΙΚΗ: ΕΘΝΙΚΟ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ 2017

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΠΟΣ
01-02 Ιουλίου Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Α’ – Β’ – Γ’ κατηγοριών
& Προκριματική Φάση Δ’ κατηγορίας
(ανδρών – γυναικών / εφήβων – νεανίδων /
παίδων – κορασίδων / παμπαίδων – παγκορασίδων)

Αθήνα

 

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ: ΕΘΝΙΚΟ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ 2017

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ

ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΟΠΟΣ
27-28 Μαΐου Ego Gym

Αθήνα

20-25 Ιουνίου Cosmogym 2017 Festival – Contest

Περιστέρι

Σημειώσεις:

  • Σε περίπτωση που υπάρχει υποψηφιότητα από πόλη ή φορέα για τη διοργάνωση οποιασδήποτε φάσης αγώνα, θα πρέπει να κατατεθεί στην Ομοσπονδία έως τις 05 Ιανουαρίου 2017.
    Η οριστικοποίηση των τόπων διεξαγωγής θα ανακοινωθεί μετά την παραπάνω ημερομηνία.
  • Το Διοικητικό Συμβούλιο της Ελληνικής Γυμναστικής Ομοσπονδίας δύναται να τροποποιήσει τις παραπάνω ημερομηνίες των Εθνικών Αγώνων όσον αφορά τον χρόνο και τον τόπο.
  • Το παρόν Εθνικό Αγωνιστικό Ημερολόγιο ανακοινώνεται με την επιφύλαξη της έγκρισης του Προϋπολογισμού της Ελληνικής Γυμναστικής Ομοσπονδίας από τη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού για το έτος 2017.