Με τους τελικούς οργάνων ολοκληρώθηκε το πανελλήνιο ενόργανης

mikra-sweep-photo

Με τη διεξαγωγή των τελικών οργάνων έπεσε στη Θεσσαλονίκη η αυλαία του πανελλήνιου πρωταθλήματος ενόργανης γυμναστικής ανδρών – γυναικών και εφήβων – νεανίδων. Στο Εθνικό Γυμναστήριο Μίκρας βρέθηκαν για άλλη μια ημέρα ως θεατές οι πρωταθλητές Βλάσης Μάρας, Λευτέρης Κοσμίδης και Δημοσθένης Ταμπάκος, οι οποίοι αυτή τη φορά δεν κέρδισαν μετάλλια, αλλά αντίθετα έκαναν τις απονομές στους συναθλητές τους. Επιπλέον, τη διοργάνωση τίμησε με την παρουσία του ο πρώην Υφυπουργός Πολιτισμού αρμόδιος για θέματα Αθλητισμού, Γιώργος Ορφανός.

Στους άνδρες, πρωταγωνιστές ήταν ο Δημήτρης Μαρκούσης και ο Χαράλαμπος Καϊλίδης, οι οποίοι κατέκτησαν από δύο χρυσά μετάλλια, ενώ εξίσου καλά τα κατάφερε και η Βασιλική Μιλλούση στις γυναίκες, η οποία μάλιστα εντυπωσίασε στη δοκό ισορροπίας, με 14,850 β..

Εξάλλου, στους εφήβους, από δύο πανελλήνιους τίτλους κέρδισαν οι Γιώργος Γεωργιάδης και Γιώργος – Χρήστος Χατζηευσταθίου, ενώ στις νεανίδες η Ελισάβετ Τσάκο κυριάρχησε σε τρεις από τους τέσσερις τελικούς οργάνων.

Ο Γιώργος Γεωργιάδης, ο οποίος πρώτευσε στο άλμα εφήβων με 14,950 βαθμούς, κατέκτησε το Κύπελλο «Χρήστος Φανδρίδης», το οποίο είναι αφιερωμένο στη μνήμη του αδικοχαμένου αθλητή του Πανιωνίου και απονέμεται κάθε χρόνο στον έφηβο με την υψηλότερη βαθμολογία στους τελικούς οργάνων.

Για πρώτη φορά φέτος, η Ελληνική Γυμναστική Ομοσπονδία θέσπισε αντίστοιχο έπαθλο και στην κατηγορία ανδρών, το Κύπελλο «Ηλίας Ταπρατζής», για να τιμήσει τη μνήμη του πρωτεργάτη της ελληνικής γυμναστικής, με αφορμή την συμπλήρωση 10 χρόνων από τον πρόωρο χαμό του. Το πρώτο Κύπελλο «Ηλίας Ταπρατζής» κέρδισε ο Σταύρος Κέκελος, που συγκέντρωσε την υψηλότερη βαθμολογία της ημέρας στην κατηγορία ανδρών, με 15,187 βαθμούς στο άλμα.

Οι νικητές στους τελικούς οργάνων:

ΑΝΔΡΕΣ

Έδαφος
1. Δημήτρης Μαρκούσης (Ολυμπιακή Φλόγα) 14,400
2. Χαράλαμπος Καϊλίδης (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης) 14,025
3. Ξενοφών Κοσμίδης (Ειρήνη Περιστερίου) 13,825

Πλάγιος ίππος
1. Χαράλαμπος Καϊλίδης (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης) 13,450
2. Ξενοφών Κοσμίδης (Ειρήνη Περιστερίου) 13,075
3. Λευτέρης Πετρούνιας (Γ.Ε. Περιστερίου) 12,975

Κρίκοι
1. Λευτέρης Πετρούνιας (Γ.Ε. Περιστερίου) 14,650
2. Δημήτρης Μαρκούσης (Ολυμπιακή Φλόγα) 14,550
3. Ξενοφών Κοσμίδης (Ειρήνη Περιστερίου) 13,900

Άλμα
1. Σταύρος Κέκελος (Ειρήνη Περιστερίου) 15,187
2. Γιάννης Τούγκας (Ειρήνη Περιστερίου) 13,775

Δίζυγο
1. Δημήτρης Μαρκούσης (Ολυμπιακή Φλόγα) 14,250
2. Κώστας Μπαρμπάκης (Παλμός Καβάλας) 13,950
3. Μιχάλης Δουλκερίδης (Ορφέας Καλαμαριάς) 13,775

Μονόζυγο
1. Χαράλαμπος Καϊλίδης (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης) 14,025
2. Γιάννης Ζαχαριάδης (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 13,050
3. Δημήτρης Μαρκούσης (Ολυμπιακή Φλόγα) 12,775

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

Άλμα
1. Βικτωρία Τσακαλίδου (Πανθεσσαλονίκειος) 13,900
2. Ευγενία Ζαφειράκη (Ειρήνη Περιστερίου) 13,762
3. Δανάη Καραμπουρνιώτη (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 13,150
3. Μαρία Παρσαντανιάν (Σπάρτακος Θεσσαλονίκης) 13,150

Ασύμμετροι ζυγοί
1. Βασιλική Μιλλούση (Γ.Σ. Καλλιθέας) 13,825
2. Ευγενία Ζαφειράκη (Ειρήνη Περιστερίου) 13,450
3. Βικτωρία Τσακαλίδου (Πανθεσσαλονίκειος) 13,175

Δοκός ισορροπίας
1. Βασιλική Μιλλούση (Γ.Σ. Καλλιθέας) 14,850
2. Μαρία Πιτσικάλη (Κύδων Χανίων) 12,975
3. Βικτωρία Τσακαλίδου (Πανθεσσαλονίκειος) 12,950

Έδαφος
1. Λίνα Μητράκου (Σπάρτακος Θεσσαλονίκης) 13,375
2. Μαριλένα Μπαρμαξίζογλου (Πρωτέας Αιγάλεω) 13,225
3. Βασιλική Μιλλούση (Γ.Σ. Καλλιθέας) 13,100

ΕΦΗΒΟΙ

Έδαφος
1. Χριστόφορος – Άγγελος Κωνσταντινίδης (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 13,750
2. Δημήτρης – Μάριος Κουλής (Α.Γ.Ο. Πάτρας) 13,500
2. Νίκος Γαλτσίδης (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 13,500
2. Θεόδωρος Μπουτάκης (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης) 13,500

Πλάγιος ίππος
1. Γιώργος – Χρήστος Χατζηευσταθίου (Ολυμπιακή Φλόγα) 13,500
2. Νίκος Ηλιόπουλος (Α.Γ.Ο. Πάτρας) 12,850
3. Γιώργος Γεωργιάδης (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 12,725

Κρίκοι
1. Θεόδωρος Μπουτάκης (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης) 13,575
2. Γιώργος Γεωργιάδης (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 13,400
3. Κώστας Κωνσταντινίδης (Ειρήνη Περιστερίου) 13,375

Άλμα
1. Γιώργος Γεωργιάδης (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 14,950
2. Γιώργος Βότσης (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 14,662
3. Νίκος Αντωνιάδης (Α.Γ.Ο. Πάτρας) 14,250
3. Θεόδωρος Μπουτάκης (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης) 14,250

Δίζυγο
1. Γιώργος – Χρήστος Χατζηευσταθίου (Ολυμπιακή Φλόγα) 13,750
2. Νίκος Γαλτσίδης (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 13,375
3. Μιχάλης – Μάτζιντ Αλ Ζουμπέιντι (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 13,300
3. Θεόδωρος Μπουτάκης (Ολυμπιάδα Σταυρούπολης) 13,300

Μονόζυγο
1. Γιώργος Γεωργιάδης (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 13,200
1. Νίκος Αντωνιάδης (Α.Γ.Ο. Πάτρας) 13,200
3. Γιώργος – Χρήστος Χατζηευσταθίου (Ολυμπιακή Φλόγα) 13,000
3. Νίκος Γαλτσίδης (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 13,000

ΝΕΑΝΙΔΕΣ

Άλμα
1. Αριόλα Μέρα (Πανιώνιος) 12,187
2. Ελένη Τσιλιγγιρίδου (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 12,150
3. Παναγιώτα Κανίδου (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 11,987

Ασύμμετροι ζυγοί
1. Ελισάβετ Τσάκο (Άτλας Πατρών) 12,875
2. Ελένη – Χριστίνα Διαμαντή (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 12,525
3. Αθανασία Χάψα (Ειρήνη Περιστερίου) 12,200

Δοκός ισορροπίας
1. Ελισάβετ Τσάκο (Άτλας Πατρών) 12,725
2. Ελένη Τσιλιγγιρίδου (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 12,475
2. Ελένη – Χριστίνα Διαμαντή (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 12,475

Έδαφος
1. Ελισάβετ Τσάκο (Άτλας Πατρών) 13,125
2. Δήμητρα Σταματιάδου (Ορφέας Καλαμαριάς) 12,875
3. Ελένη Τσιλιγγιρίδου (Διαγόρας Αμπελοκήπων) 11,875